Yüzde yüz doğal yollarla yapılan kağıt görenleri şaşırtıyor.

7996 izlenme24 Eylül 2018
Reklamlar

Doğal kağıdın yapılış videosu


Yüzde yüz doğal yollarla yapılan kağıt görenleri şaşırtıyor.

Kağıt, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Kağıt yassılaştırılmış ve birbirine geçmiş olan bitki liflerinden oluşmaktadır. Bunu yapmak için genel olarak tahta veya pamuk gibi ürünler kullanılmaktadır. Kağıdın yapımı, bir tane bitkiyi liflerine indirgeme ve onları aynı hizaya getirme aşamasından sonra yapıştırıcı, pigment ve mineral dolgularla kaplamadan ibarettir.

Kağıdın Aşama Aşama Yapılışı

İlk aşama ağacın kesilmesidir. Kağıdın hammadesi ağaçtır. Ağaç kesilip kütük haline getirilir.

Kabuğunun soyulması ; kütük haline getirilen ağacın kabuğu, iç kısıma zarar vermeden soyulur.

Hamur Haline Getirme ; Bu işlemde, ağacı, suyun içinde gevşek lifler haline getirilir. Kabuğu soyulmuş olan kütükler öncelikle küçük küçük parçalara ayrılır. Daha sonraki aşamada bir öğütücünün içerisinde kimyasal maddeler karıştırılır.

Bu sayede ağaçtaki lifleri bir arada tutmaya yarayan ligni adındaki madde çözülür.

Bu aşamadan sonra hamur beyazlatılır.

Karıştırma İşlemi ; Elimizdeki hamur karıştırılır. Yani karıştırıcıya girer. Burada hamur kağıdın kalitesini arttırmaya yarayan maddeler eklenir. Bu maddeler ; çin kireci gibi beyaz dolgu maddeleri olabilir, suya dayanması için kullanulan renk pigmenteleri olabilir. Karıştırıcıda lifler pürüzsüz bir hale getirilir.

Sıvı halde bulunan hamur depolandığı yerden yürüyen bir bendin üstüne dökülür. Bu işlemin amacı hamuru sudan arındırmak için yapılır.

Suyu alınan hamur silindir yardımı ile sıkıştırılır.

Ek silindir hamuru sıkıştırma işlevine devam eder. Bu işlemden sonra elimizdeki hamur sudan kurtulur ve düzleşir.
Daha sonra hamur sıcak silindirlerin arasından geçirilerek kurutulur.

Kağıt yapılış videosu..

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mutlaka Okunası Harika Bir Yazı "Para istedi Diye Oğluna Kızdı" Gerçeği Öğrendiğinde İse Göz Yaşlarını Tutamadı 27 Yaşında Hayatını Kaybeden Kadının Ölmeden 24 Saat Önce Yazdığı Mektup, Hayatı Yeniden Sorgulatacak Para ile imanın kimde olduğu belli olmaz "Sen de dedem gibi ölecek misin, anneanne?"

Bakmadan Geçme!

KAPAT
TÜM VELİLER OKUSUN!