SAĞLIK
23 Haziran 2018 ( 132 izlenme )
Reklamlar

Yemek yerken su içebilir miyiz?

Yemek yerken su içebilir miyiz?

Sağlık gıdaları TV şovlarında, sıklıkla aynı anda yemek ve içmek yasak olduğunu söylüyorlar. Bazı uzmanlar, suyun mide asidini sulandırdığını açıklıyor. Diğerleri bunu yapmanın bizi şişmanlattığını düşünüyor. Ve bazı insanlar bile suyun sindirilmemiş yiyecekleri mideden dışarı ittiğini düşünüyorlar! Sıradan su bize zarar verebilir mi?


Midede yiyecek ve suya ne olur?

Sindirim süreci , gelecekteki öğünüzü düşündüğümüzde tam olarak başlar : tükürük ağızda üretilir. Yiyecekleri çiğnediğimiz zaman, sindirim için gerekli enzimleri içeren tükürük ile karıştırıyoruz. Daha sonra, yumuşatılmış yiyecek, mideyle karıştırıldığında midemize girer. Ortalama olarak, mide sıvı veya kime dönüşmeden önce  yiyecekleri sindirmek için 4 saat gerekir . Chyme, tüm besinleri vücuda verdiği bağırsaklara doğru ilerler.

Su, midede uzun süre kalmaz. Mide 10 oz su taşımak için yaklaşık 10 dakika sürer  . Yani, yerken içerseniz, su karnınızda göller oluşturmaz. Bu  çok hızlı bir şekilde çiğnenmiş yiyecek geçer , bunu nemlendirir ve hızlı bir şekilde mide bırakır.

Sıvılar asitliği azaltmaz.
Vücudumuz karmaşık ancak çok iyi ayarlanmış bir sistemdir. Eğer mide bir şey sindiremediğini “hissediyorsa” , daha fazla enzim üretir ve içindeki sıvının asitliğini arttırır . Yarım litre su içseniz bile, asitlik seviyesini etkilemez. Bu arada, su da mide içine yiyecekle giriyor. Örneğin, ortalama olarak bir  portakal % 86 sudan oluşur.

Yerken içmenin belirli avantajları vardır. Araştırmalar, bir kişinin bir miktar su içmesi için duraklama yaptığında, yeme sürecini yavaşlattığını göstermektedir. Sonuç olarak, insanlar hangi daha az yemek  iyi .

Su yerine yemekle çay içmeye alışkınsanız, bununla da yanlış bir şey yoktur. Araştırmalar , çay veya su içtikten sonra asitlik seviyelerinde bir fark olmadığını göstermektedir.

İçtiğiniz suyun sıcaklığı sindirim hızını veya aldığınız besin sayısını etkilemez. Mide ısıtmak veya gerekli seviyeye yiyecek serinleyebilirler. Ancak, bilim adamları , 150 ° F'ye kadar soğutulmuş ılık su içmelerini öneriyorlar .

Yemek yerken içme suyundan hiç endişe duyuyor musunuz? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizi anlatın!

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yaşlanmayı Yavaşlatan 10 Kollajen Zengin Gıda Görme Kaybına Neden Olan Alışkanlıklar Yaşlı olmanın sizi yavaşlattığını düşünüyorsanız, Alla Illyinichna Levushkina ile hiç tanışmadınız demektir. Eğer Her Sabah Poğaça Yiyorsanız Bu Haberi Acilen Okuyun !