HİKAYE
19 Ocak 2019 ( 81 izlenme )
Reklamlar

Yazın Çalıştırılan Eşekler, Kışın Ölüme Terk Ediliyor

Bingöl’ün Ağaçeli köyünde yazın çalıştırılan eşekler, kışın sokağa terk ediliyor.

Kentte bir süredir devam eden olumsuz hava koşulları, en fazla sokak ve yaban hayvanlarını etkiliyor. Kar kalınlığı merkezde 50 santimi, köylerde ise 1,5 metreyi buldu. Merkeze 25 kilometre uzaklıkta olan Ağaçeli köyünde ise yazın çalıştırılan yaklaşık 15 eşek, sahipleri tarafından masraflarından kurtulmak için kara kışta sokağa terk edildi. Bazı köylüler duruma tepki göstererek, sahipsiz eşekleri, yem ve besi maddeleri getirerek, beslemeye çalıştı.

‘Kışın bir faydası olmadığı için böyle ölüme terk ediyorlar’

Köy sakinlerinden Ahmet Karatoprak, hayvanların yazın çalıştırılıp, kışın ölüme terk edilmesine tepki göstererek, “Bu hayvanlar, Müslüman olan bir yörenin hayvanlarıdır. Sahipleri de Müslüman. Bu hayvanlar, aç susuz geziyorlar. Müslümanlık bu olmamalı. Bu hayvanlara yazın hem biniyor, hem işlerini yaptırıp çalıştırıyorlar. Kışın da böyle ölüme terk ediyorlar. Köyde herkesin ahırlarında onlarca büyükbaş hayvan var. Bu eşeklerin inek gibi sütü içilse, tosun gibi eti yenilse eminim bu eşekler için kapışırlar. Ancak kışın bir faydası olmadığı için böyle ölüme terk ediyorlar” dedi. Her sabah eşeklerin karınlarını doyurmaları için yem bıraktığını anlatan Karatoprak, “Bu hayvanlar için yetkililerin yardım etmesini istiyoruz. Aralarında sıpalar var, hamile olanlar var. Don olduğunda dayanamayacaklar var. Biz sabahları burada onlar için yem bırakıyoruz. Her kış böyle oluyordu ancak bu kış daha fazla oldu. 15 civarında hayvan vardı, gezip duruyorlar, yiyecek arıyorlar” diye konuştu.

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

16 YAŞINDAKİ ÇOCUK SUDA ERİYEN POŞET İCAT ETTİ ANKARA'NIN ŞİŞMANI.. Oğlunu Kaybeden Babanın Bütün Anne ve Babalara 10 Nasihati Genç, 60 Yıllık Aşk Mektubunu Yerde Buldu Ve Yaşlı Adama İade Etti. Yaşlı Adam Mektubu Görünce Gözyaşlarını Tutamadı.