SAĞLIK
16 Ağustos 2018 ( 1587 izlenme )
Reklamlar

Uzmanlar Uyardı, Karpuzu Asla Böyle Yemeyin

      Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuzdur. Her kesimden büyük ilgi göreb karpuzun birde yenme şekli varmış uzmanlar öyle diyor. Siz siz olun bu güzel meyveyi yerken dikkatli olun ve bu şekilde tüketmeyin. 
Yaz mevsiminin en çok tercih edilen meyvesi karpuz, tadı ve serinletici özelliği ile sofralarda yerini alıyor. İç hastalıkları Bölümü´nden Uzm. Dr. Betül Mercan, karpuz yedikten sonra vücuttaki etkileşimler ile ortaya çıkan nitrik oksit maddesinin kasları gevşettiğini belirtti.

Karpuzu asla böyle yemeyin! Karpuzun antioksidan etkisinin oda sıcaklığında tüketildiğinde etkin olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Betül Mercan, "Buzdolabında bekleme ve soğukluk bu etkiyi ortadan kaldırıyor" dedi.


Karpuzu asla böyle yemeyin!  Yaz mevsiminin en çok tercih edilen meyvesi karpuz, tadı ve serinletici özelliği ile sofralarda yerini alıyor. İç hastalıkları Bölümü´nden Uzm. Dr. Betül Mercan, karpuz yedikten sonra vücuttaki etkileşimler ile ortaya çıkan nitrik oksit maddesinin kasları gevşettiğini belirtti.

Karpuzu asla böyle yemeyin! Uzm. Dr. Mercan, "Karpuzun kas gevşetici etkisiyle kan damarları etrafındaki kaslar gevşer ve bu da damar ve arterlerin daha çok genişlemesini sağlar.

Karpuzu asla böyle yemeyin! Dolayısıyla kan basıncı düşer, kan akışı sağlanır. Karpuz, B, C vitaminleri ile vitamin A öncülü olan beta karoten barındırır. İçeriğindeki likopen ise antioksidan ve antiinflamatuar (iltihabı azaltıcı etkisi) vardır. Bunların tümü yüksek su ve lif oranı, doyurucu etkisinin de olması sebebiyle diyette tercih edilme nedenidir" diye konuştu.

"Fazla tüketildiğinde kilo aldırabilir"
Uzmanlar uyarıyor: Karpuzu asla böyle yemeyin! Zayıflama yolu olarak görülen karpuzun kilo aldırabileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Mercan, "Kalorisi düşük, yüksek miktarda su ve lif oranı ile tok tutarak kolay bir zayıflama yolu görülmesinin yanı sıra yüksek glisemik indeksi nedeniyle fazla tüketildiğinde aksine kilo aldırabilir" uyarısında bulundu.


"Ceviz ve fındık ile yiyebilirsiniz"
 Karpuzu asla böyle yemeyin! Karpuzun fazla tüketiminin kan şekerini de yükselteceğini vurgulayan Uzm. Dr. Mercan, şu uyarılarda bulundu: "Şeker hastaları karpuzu tek başına tüketmemelidir.


 Karpuzu asla böyle yemeyin! Et ve sebze yemeklerinin yanında bir dilim karpuzu da ana öğünlerinize dahil edebilirler. Gün içinde ara öğün olarak sadece peynir ile değil ceviz ve fındık gibi ek besinlerle de tüketilebilir. 
Karpuzu asla böyle yemeyin! Ayrıca karpuz hem potasyum kaynağı hem de idrar söktürücüdür. Bu sebeple böbrek yetmezliği olan hastaların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Dikkatli tüketmek gerekir."

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çağımızın En Sinsi, Yaygın ve En Farkında Olunmayan Hastalığı O! Bir Çoğumuzda Var Ama Çocuğunuza en büyük zararı bu şekilde yaparak siz veriyorsunuz… Yumurtayı Beslenmenize Eklemenin İyi Bir Şey Olduğunu Gösteren 7 Sebep 30 Dakikada Varisli Damarları Yok Eden Tarif!