SAĞLIK
16 Nisan 2019 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Tıkalı Kulaklarınızı Açmanın Basit Yolları

Kulak tıkanması birçok insanın yüzdükten, banyo yaptıktan ve hatta uçakta uçtıktan sonra yaşayabileceği bir acı olabilir  . Neyse ki, acıyı hafifletmenin ve kulaklarınızı açmanın, hatta bazen evin etrafında bulabileceğiniz şeylerle bile, birçok yolu vardır. Aslında, hiç bir şeye ihtiyaç duymadan kulaklarınızdaki basıncı azaltmak için yapabileceğiniz püf noktaları vardır.

1. Alkol ve sirke


Malzemeler:

Sürtme alkol
Sirke
Pamuk topları
Bu nasıl kullanılır:

Tıkalı kulakların bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığı zamanlar olacaktır. Bu durumda kulağınıza koymak için bir damlalığa ve eşit parça sirke ve alkol karışımına ihtiyacınız olacak . Kulağınıza bir pamuk top yerleştirin ve kulağınızın tıkandığını hissedene kadar başınızı birkaç dakika sabit tutun. Unutmayın, bu çözüm sadece kulağınız basit bir şekilde tıkalıysa kullanılmalıdır; Kulakların genellikle kanaması olan kulak zarı yırtılmış kişiler tıbbi tedavi almalıdır.

2. Tuzlu su gargarası


Malzemeler:

Tuz
Su
Bu nasıl kullanılır:

Her çözüm, şeyleri kulağınıza dökmeyi içermez. Bir dakikadan daha az bir süre boyunca tuzla karıştırılmış suların karıştırılması, kulakların tıkanmasına ve ağrının azalmasına ve ayrıca burnun dezenfekte edilmesine yardımcı olabilir.3. Zeytinyağı damlası


Malzemeler:

Zeytin yağı
Kulak damlalık
Bu nasıl kullanılır:

İşte kulaklarınız çok fazla kulak kiri nedeniyle tıkanmışsa, özellikle yardımcı olan bir püf noktası. Bir damlalık kullanarak kulağınıza yerleştirmeyi ve kullanmayı güvenli tutarken bir miktar zeytinyağı ısıtın . 10 dakika sonra, kulak tıkacı kulaklıkları kullanarak çıkarabilmeniz için yeterince yumuşatılmalıdır.

4. Ayçiçek yağı


Malzemeler:

Ayçiçek yağı
Su
Bu nasıl kullanılır:

Ayçiçek yağı , ılık suyla karıştırıldığında, düzenli olarak kullanılırsa kulaklarınızı rahatlatmak için gargara yapabileceğiniz bir solüsyon oluşturabilecek bir yağlayıcı olarak çalışır. Bu numara, cızırtılı bir boğazda da yardımcı olabilir.

5. Tuzlu çözelti


Malzemeler:

Tuzlu sprey
Karbonat
Tuz
Damlalık / şırınga
Bu nasıl kullanılır:

Bazen tıkanmış bir kulak alerjik enflamasyondan kaynaklanır. Bir salin burun spreyi kullanmak  sadece burnunuzu değil kulaklarınızı da rahatlatır. Çözeltiyi alın, ısıtın ve kabartma tozu ve tuzu karıştırın. Bir damlalık veya şırınga kullanarak çözeltiyi burnunuza yerleştirin. Kullanmadan önce burnunuzu üflediğinizden emin olun.6. Çene hareketi


Malzemeler:

Sadece çenen
Bu nasıl kullanılır:

Ağzınızı açın ve çenenizi bir yandan diğer yana sallayın . Basıncın serbest bırakılmasını işaret eden bir patlama sesi duyana kadar bu şekilde hareket etmeye devam edin.

7. Nane yaprakları ve tuz


Malzemeler:

Nane yaprakları
Tuz
Su
Havlu
Bu nasıl kullanılır:

Uyumadan önce, biraz nane yaprağı ve tuz kaynatın ve kabın üstünü örtün. Buhar solurken kendinizi bir havlu ile örtün. Bunu 15 dakikalık aralıklarla yapın. Cildiniz yumuşarsa, tedavilerden sonra yüzünüzü düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Yüzünüzü tencereye çok yakın yerleştirmediğinizden emin olun.

8. Cadı ela


Malzemeler:

Cadı ela
Kurutulmuş karakafes yaprağı
Kulak damlalık
Bu nasıl kullanılır:

Cadı ela yaprakları ve kurutulmuş karakafes yaprakları kaynatın . Soğuduktan sonra, tıkanmış kulağınıza solüsyonu dökmek için bir şırınga ampulü veya bir damlalık kullanın. Kulağınızı iyileştirmek için bunu günde 4 kez yapın.


9. Sert şeker veya sakız emmek


Malzemeler:

Sert şeker
Sakız
Bu nasıl kullanılır:

Tatlıları seviyorsan, bu senin için püf noktası. Sadece sert şekerleme veya sakız emmek kulaklarınızı açmanıza yardımcı olabilir. Sakız çiğneme yöntemi özellikle kulakları uçakta tıkanmış insanlar arasında popülerdir.

10. Sarımsak çözeltisi veya macunu yapmak


Malzemeler:

Soyulmuş sarımsak
Sıvı yağ
Su
Tuz
bez
Bu nasıl kullanılır:

2 veya 3  soyulmuş sarımsak dişini ezin . Onları yağla ısıtın. Soğuduktan sonra, karışımınızı kulağınıza yerleştirin. 2 dakika sonra, pamuklu bir ped ile süzün. Alternatif olarak, 4-7 soyulmuş karanfilleri suyla karıştırın ve 12 dakika ısıtın. Karanfilleri ezin ve bir macun haline getirin. Bir çay kaşığı tuzla karıştırın ve sonra bir bezin içine yayın. Kulağınızı bir kaç dakikanın üzerine sarın.

11. Bir fön makinesi kullanın.


Malzemeler:

Fön makinası
Bu nasıl kullanılır:

Kulağınız aşırı sıvı nedeniyle tıkanırsa, bir fön makinesi kullanmak işleri  gidermeye yardımcı olabilir. Kullanmadan önce, cihazın en düşük ayara getirilmiş olduğundan emin olun, aksi takdirde kendinize zarar verebilirsiniz. Kurutma makinesini bir ayağından uzak tutun ve ileri geri kulağınıza yaklaştırın. Kulağınızı çekmek için serbest elinizi kullanın.12. Çay ağacı yağı ve buhar kullanın.


Malzemeler:

Çay ağacı yağı
Su
Zeytin yağı
Bu nasıl kullanılır:

Birkaç damla  çay ağacı yağını kaynamış su ile karıştırın. Buhar kulağınıza ulaşması için başınızı suyun üzerine eğin. Bu gerçekten kulağınızın çok fazla sümüğün tıkanmasına yardımcı olur. Alternatif olarak, birkaç damla çay ağacı yağını ısıtılmış zeytinyağı ile karıştırabilir ve kulağınızın içine bir damlalık ile yerleştirebilirsiniz.

13. Gliserin veya mineral yağ ile bir çözelti hazırlayın.


Malzemeler:

Gliserin
Mineral yağ
Su
Bu nasıl kullanılır:

Birkaç damla gliserin veya mineral yağdan ılık suyla karıştırın. Solüsyonu tıkanmış kulağınıza koymak için bir damlalık kullanın. 10 dakika sonra boşaltın. Bu numarayı günde 3 kereden fazla kullanmamanız veya enfeksiyonunuz varsa aklınızda bulundurun.

14. Bir Otovent balonuna nefes  verin.
/  

Malzemeler:

Otovent balon
Bu nasıl kullanılır:

Bir  Otovent balon kulaklarında basınç sakinleştirmeye yardımcı olmak için kullanılan bir cihazdır. Sağ burun deliğinizi kapalı tutarken balonunuzu sol burun deliğinize yerleştirin. Ağzından nefes al ve sonra tut. Ağzınızı kapatın ve balondan burnunuzla üfleyin. Basıncının azaldığını hissedene kadar her bir burun deliği arasında tekrarlayın.15. Toynbee manevrasını deneyin.

Malzemeler:

Bir bardak su
Bu nasıl kullanılır:

Ağzınızı kapalı tutarak küçük bir bardak su alın. Burun deliklerinizi sıkın ve suyu yutun. Bu, kulaklarınızı açmaya yardımcı olacak bir patlama hissine neden olmalıdır.

Bonus: İlk başta kulaklarınızın tıkanmasını önleyebilirsiniz.
İlk başta kulaklarınızın tıkanmasını önleyebilecek birçok basit hileci vardır. Yüzdükten veya yüzdükten sonra yüzücü kulağını düzenli olarak alırsanız , kulaklarınızı temiz tutmak için düzenli olarak alkol, beyaz sirke, zeytinyağı veya hidrojen peroksit damlası damlatmayı alışkanlık haline getirin. Bu maddelerin çoğu suyu iter ve kulaklarınızdaki cildin tahriş olmasını önler. Bazı durumlarda, bu amaca hizmet eden ilaçlı kulak damlaları da vardır. Damlaları kullanmadan önce kulağınızın sadece tıkandığından ve yırtılmadığından emin olun.

https://brightside.me/inspiration-health/15-safe-ways-to-unclog-your-plugged-up-ears-728660/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tartılmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 11 Şey SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TEPKİ İÇİN UZMAN BİR DOKTORDAN ANLAMLI MEKTUP, LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYALIM Balın Mucize Faydaları Bu Karışımdan Her Akşam Tüketirseniz: Karaciğeri Beyni Koruyor, Damarlardaki Pıhtılaşmayı Önlüyor