SAĞLIK
08 Şubat 2018 ( 2393 izlenme )
Reklamlar

Tavuk Severler Dikkat! Bu Şekilde Satılan Tavukları Sakın Almayın.

Tavuk 7 den 70 e herkesin severek yediği bir besindir. Kırmızı etten daha ucuz olması insanları tavuk almaya yönlendiriyor. Peki tavuk alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz ? 
Mesela tavuk göğsü.

Tavukta günlük ihtiyacımız olan proteinlerden bolca bulunmakta. Ancak tavuğun nasıl kesildiğine bağlı olarak durum değişiyor. Bir de tavuğun hangi kısmının tüketildiği önemli.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Compassion in World Farming insanları tavuk göğüslerinin üzerinde yer alan beyaz çizgiler konusunda uyarmaya başladı. Bundan sonra tavuk göğsü alırken büyük ihtimalle öğreneceklerinizi göz önünde bulunduracaksınız.

Marketten tavuk seçmek hiç de kolay değildir. İlk dikkat edeceğiniz şey tüketeceğiniz günle son kullanma tarihi arasındaki gün farkı.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada üzerinde fazlaca beyaz çizgi olan tavuk göğüslerinin aslında o kadar da besleyici olmadığı görüldü.

Tavuk göğsü başta normal gibi görünebilir. Ancak yakından baktığınızda anlatılmak isteneni anlayacaksınız.

Compassion in World Farming’in belirttiğine göre üzerinde beyaz çizgiler bulunan tavuk göğüsleri, üzerinde çizgi bulunmayanlara oranla %224 daha yağlıymış.

Kuruluşun yaptığı araştırma, Amerika’da yapılan bir araştırmayla aynı çıkarımlara sahip. Amerika’daki araştırmada da gün geçtikçe tavuklarda bu beyaz çizgilerin arttığını savunuyor.


 
Peki ya suçlu kim?

Suçlu tabii ki de tavukların daha kısa sürede büyümesini isteyen ve insan sağlığıyla oynayan tavuk çiftlikleri.

Beyaz çizgili tavuk göğüslerinin tadları kötü olur ve diğerleri gibi besleyici değildir. Üstelik tavuk göğsünü sosla yapıyorsanız, sosun emilimi çok zordur.

CIWF’de belirtilenlere göre, tavuk çiftlikleri tavukların daha kilolu olması için kullandıkları insanlık dışı yöntemlerle tavukların acı çekmesine neden oluyorlarmış.

Beslenme uzmanları tavuk göğsü yemeyin demiyor. Sadece üzerinde beyaz çizgi olan tavuk göğüslerini tüketmeniz halinde vücudunuza daha fazla yağ gireceğini ve bu tavuğun besleyici olmadığını belirtiyor.

Bir daha ki sefere tavuk göğsü alırken uzmanların görüşlerini göz önünde bulundurun. Günümüzde birçok kişi diyet yapıyor ve diyetlerinde tavuk göğsü var. Ancak beyaz çizgili tavuk göğsü tüketmeleri halinde diyetleri boşuna gidiyor.

Tavuklar üzerine yeni yapılan bu araştırmayı ve uzman görüşlerini arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.


Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

8 Küçük Değişiklikle 2018’de Daha Zayıf Olun OKULDA BAŞARISIZ KIZ ÖĞRENCİNİN ASLINDA BİR DAHİ OLDUĞU BÖYLE ANLAŞILDI ! Güne bu yazıyı okuyarak başlayın, UYAN ARTIK ! İnsanların da Bilgisayar Gibi Yeniden Başlat Tuşu Varmış