İLGİNÇ
26 Kasım 2018 ( 25 izlenme )
Reklamlar

Stresli Zamanlarda Sakin Kalmanızı Sağlayacak StratejilerŞu anda dünyada bir uydurma hissi yaygındır ve bunun karşısında birçok kişi güçsüzdür. İnsanlar her gün duydukları kötü haberden rahatsızlar - doğal afetler, terörist saldırılar, suç, savaş, uçak kazaları, kıtlıklar, rastgele kitle çekimleri; insan hakları ihlali. 24 saatlik haber çevrimleriyle bu acılara ve zarara karşı sürekli olarak maruz kalmak, araba radyoları, televizyon ekranları ve web tarayıcıları aracılığıyla sızıyor ve yaşamın rutin zorluklarına - iş taleplerine; ev ve aile hayatının taahhütleri; sağlık konularına katılacak; finansal baskılar tasnif edilecek.

Medyadaki travmatik görüntülere maruz kalmak  anksiyete, depresyon, stres, TSSB ve TSSB benzeri semptomlara katkıda bulunmak için iyi bir şekilde belgelenmiştir . Dahası, travma anlayışımız, travmaya tanıklık etmenin  beynimizin doğrudan maruz kalması olarak işleyişinde de benzer etkilere sahip olabileceğinin farkına varıldığı yerde ilerlemiştir . Başka bir deyişle, kötü haberlerin medyaya maruz kalması işleyişimiz için zehirlidir ve genellikle günde birkaç kez enjekte edilir. Bu gerçekten yararlı mı?


 
Stres zamanlarında bir sakinlik üreticisi olmak için 10 yol vardır. Avantajların sadece bizi daha üretken ve daha iyi hissettirmekle kalmayıp, aynı zamanda dünyamızda bir dinginlik atmosferi yaratmaya da yardımcı olacağını unutmayın.

1. Yavaşlayın

Yaptığınız her şeyi yavaşlatmak için bilinçli bir çaba gösterin. Bunu bir gün bile dene ve ne kadar farklı hissettiğini gör. Yavaşladığınızda andan daha dikkatli olursun, böylece daha iyi bir şekilde olabilirsin. Çevrenizi daha fazla fark edersiniz, böylece çevrenizle daha çok meşgul olur ve kafanızda daha az zaman geçirirsiniz. Zihninizdeki bilinçli konuşmadan sizi kurtarır, içsel uyarım (bitmek bilmeyen düşünce döngüsü) ve dışsal uyarım (etrafınızdakiler) arasında bir denge sağlar.

2. Doğada mola verin

Bizi sakinleştirecek doğa gibi bir şey yoktur ve çok şehirleşmiş bir toplum olarak bu süreçten çok uzaklaşıyoruz. Varlığımızı sakinleştirmek için doğadan gelen bu iç içe geçmişlere ihtiyacımız var. Eckhart Tolle, “Bir ağaca, bir çiçeğe, bir bitkiye bak. Farkında olmana izin ver. Ne kadar hâlâ öylesindirler, ne kadar kök salmışlar. Doğanın size durgunluğu öğretmesine izin verin. ”Böyle bir aradan sonra çalışmaya döndüğünüzde, çevrenizdekilere dinginlik yaratmaya yardım edemezsiniz.


 
3. Kafa takas geçişleri yapar

Bir görevden diğerine geçerken, önce zihninizi durdurun ve boşaltın. Bunu 30-60 saniye harcayarak, aklınızda “serbest bırakma, bırakma, serbest bırakma” diyerek geçirin. Bu harekete odaklanın ve yavaşça nefes alın. Beyninizin farklı bir aktivite veya gününüzün safhasına daldırmak yerine, dişliyi sakin bir şekilde değiştirmesine izin verin. Bir arabadan çıkmadan önce, programınızın bir sonraki aşamasına kendinizi hazırlamak için ekstra 30-60 saniye harcayın.

4. Her seferinde bir şey yap

Nörobilim araştırmaları, çoklu görevlerin beynimiz için stresli olduğunu göstermektedir. Tabii ki yapabiliriz, ama bizim sakinlik ve esenlik seviyelerine bir maliyete geliyor. Aynı anda pek çok görevi hokkabazlıkla yaptığımız bir noktaya bir güne kadar çok fazla ağlamaya gerek duymuyoruz. Kendinize karşı dürüst olun ve başka bir şeye bakmaya bile başlamadan önce bir görevi bitirdiğinizde o zamanlara bakın. Burada kendinize güvenin ve ne kadar sakin hissettiğinize dair engin farkı görün.

5. Öz bakım ile tutarlı olun

İnsanlar stresli ve endişeli olduklarında, paradoksal olarak, öz-bakımın zaman ve enerji tasarrufu yolu olarak ihmal etme eğilimi vardır. Ne yazık ki, bu yaklaşım sadece baskıya katkıda bulunuyor ve sonuçta daha az şey yapıp, bir şey hissetmekle sakinleşiyoruz. Özbakışı öncelik vermek, içimizdeki ve etrafımızdaki sakinliği üretmek için en üst düzey bir stratejidir.

6. Yanıt vermeyin

Çoğu insan reaktiftir. Bir şey onları kışkırtır ve akıllarına ne gelirse ateş ederler. Yine de eski atasözü şöyle diyor: “Nasıl tepki vereceğini öğrenmeyin. Nasıl tepki vereceğinizi öğrenin. ”Bu, uyaran ve yanıt arasındaki bir boşluğa izin vermek anlamına gelir. Öyleyse derin bir nefes al. İşleri düşünmek için zaman istediğini söyle.

7. Mevcut kalın

“Anksiyete, her şeyi bir an önce belirlemeniz gerektiğinde ortaya çıkıyor. Nefes al… Güçlü ol. Günden güne al. ”Salmansohn

Sadece bugün ve belki de bu hafta odaklanın ve özellikle geleceğin belirsiz olması durumunda daha ileriye bakmayın. Şu an içinde kalmak, zihniniz geçmişe veya günümüze geldiğinde düşüncelerinize şu anda geri dönmek demektir. Araştırma, zihninizin şu an hissettiğiniz daha fazla zamanı, hissettiğiniz daha sakin olduğunu gösterir. Şu an, çevrenizle etkileşime girerek ve dünyaya duyularınızla (düşüncelerinizden ziyade) odaklanarak kendinizi topraklayabilirsiniz.

8. nazik olun

Nezaket, sevginin ne sevecen olduğunu sakinleştirmektir. Bir diğeri olmadan sahip olamazsın. Yani her gün nazik olmak için zaman harcayın, ve zaman içinde sakinlik içinde geçireceksiniz.

9. Barış Kabarcınızı Koruyun

Tüm vücudunuzu saran bir Barış Kabarcınız olduğunu hayal edin. Her gün bir numaralı göreviniz onu tehditlerden korumaktır. Gününüze gittiğinizde, Peace Bubble'unuz riskli olduğunda dikkatli olun. Risk seviyesini ölçebilirsin ama nasıl hissediyorsun? Barış Kabarcınız tehdit altındayken kendinizi rahatsız hissedersiniz ve sık sık vücudunuzun gerginliğini not edersiniz. Anında yanıtın, Peace Bubble'unuzu korumak olmalıdır. Bu bir görüşmeden ayrılmayı içerebilir; derin bir nefes almak; çatışmaya girmeyi reddetme; ya da sadece yürüyüp gidiyor.

10. Haber yayınlarına maruz kalma sınırlandırması.

Dolayısıyla buradaki son strateji, toksik etkiler sinsi olduğundan haber yayınlarına maruz kalmayı sınırlamaktır. Bütün bu korkunç olayların ayrıntılarını günde birkaç kez bilmek zorunda mıyız?

Archetypes.com aracılığıyla

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Her Gün Yumurta Yerseniz Vücudunuzda Bu Değişikliklerin Olacağını Biliyor Muydunuz? Türkiye 2017 yılında Google'da en çok ne aradı? 2017'de Google'da en çok arananlar listesi... Sen ağlama ben senin yerine ağlarım Ruhunuzu İyileştirebileceğiniz 10 Gıda