EĞİTİM
04 Mart 2019 ( 110 izlenme )
Reklamlar

Kötü Muameleye Uğrayan Bir Hayvan Gördüğünüzde Yapmanız Gerekenler

Her geçen gün insanlığa olan inancımızı sarsacak şiddet olaylarıyla karşılaşıyoruz, daha da kötüsü bunların hak ettikleri cezayı almıyor olmaları adalete olan inancımızı da yaralıyor. Elbette bu tür olayları şikayet ettiğimizde sonuçlansa dahi, fail öyle aman aman bir ceza almıyor, kısacası hayvanlara uygulanan şiddet için verilen cezalar yeterince caydırıcı değil. Öte yandan hayvan hakları savunucuları yıllardır verilen cezaların artırılması için mücadele veriyor. Peki bizler birey olarak böyle olayları gördüğümüzde ne yapmalıyız? Buna sessiz mi kalacağız? Tabii ki hayır! İşte şiddete uğrayan bir hayvan gördüğünüzde yapmanız gerekenler konusunda bilgiler…

Uyarı: Lütfen bunları yapsak da sonuç alamayız mantığıyla hareket edip hiçbir şey yapmamaya yönelmeyin ya da sonucu sizi haksız duruma düşürebilecek yanlış eylemlerde bulunmayın. Herkes aynı düşünce ile davranır, kimse hukuki yollara başvurmazsa emsal kararlar çıkmaz ve bu düzen böyle devam eder. Eğer durumun değişmesini istiyorsak mücadele etmeliyiz, “Nasıl olsa sonuç vermez.” deyip kenara çekilemeyiz.

1. Tespit yapın ve delil toplayın

Olayı tespit edin, tam olarak ne olmuş, ne zaman olmuş nasıl olmuş bunları net bir biçimde ortaya koymaya çalışın. Delilsiz dilekçeniz dikkate alınmaz ve hakkında işlem yapılmaz. Konu hakkında olabildiğince fotoğraf, belge, kanıt niteliğinde obje, tanık ifadesi ne bulabiliyorsanız toplayın.

2. Tanık bulun

Tanık olarak olayın yaşandığı bölgedeki ileri gelen ve tanınan kişileri göstermeye çalışın. HAYTAP’ın söylediğine göre, o bölgedeki askeri komutan, doktor, iş adamı, şirket genel müdürleri gibi nüfuza sahip olabilecek kişilerin tanıklığı ciddiye alınmanızı artırır.

3. Şikayet dilekçesi yazın ve bunu doğru birime yollayın

Çoğu insan şikayetinden sonuç alamadığından yakınır. Şikayetlerden sonuç alınamamasının sebebi doğru birime doğru şikayeti yapmamaktır. Eğer şikayetiniz, şikayette bulunduğunuz kurumun yetki alanında değilse bir şey elde edemezsiniz.

4. Eğer şiddet gören hayvan sahipsiz ise şikayetin adresi il çevre müdürlüğü

Topladığınız tüm deliller ile birlikte şikayet dilekçenizi yazın. Sahipsiz hayvanlarla ilgili şiddet olaylarını olayın gerçekleştiği yerin yerin il çevre müdürlüğüne şikayet etmelisiniz. “5199 nolu yasa ve ilgili yönetmeliği doğrudan bu yasanın ilgili maddesi gereiğince onlar tarafından uygulanacaktır. Dolayısıyla dsavcılığa suç duyurusunda bulunmanız bir işe yaramaz. Zaman kaybettirir.” diye uyarıyor. Örnek dilekçe için buraya tıklayın.

5. Eğer şiddet gören hayvanın sahibi siz iseniz savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz

Burada hayvanın sahibi olduğunuza dair belge olarak elinizde aşı karnesi olmalı. Daha sonra yine olaya dair bütün delilleriniz ve dilekçeniz ile savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Burada dilerseniz bir avukattan da destek almalısınız. “Burada 5199 sayılı yasadan çok TCK nın 151/2 maddesi olan mala zarar vermeden dolayı savcılık dava açacaktır.” diyor HAYTAP. Tabii ki dilekçeyi verdiniz diye dava kesin açılacak demek değil, savcıya kalmış bir karar. Dava açılır da karara bağlanırsa gerektiğinde temyize de götürebilirsiniz.

6. Sahipli hayvan ama sahibi siz değilseniz

Öncelikle sahipli hayvanlara onları bulundukları yerden almak gibi müdahalelerde bulunursanız siz suçlu durumuna düşersiniz. Burada yine il çevre müdürlükleri ile hareket etmelisiniz. Onlarla beraber olay mahalline gidip, şartların kötülüğü tutanaklara işlenilip, hayvana il çevre müdürlüğü ekipleri tarafından el konulmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda hayvan bakım evine gider. “Eğer mekanda kimse yoksa ve hayvanın hemen alınması gereken bir durum varsa polis ile alınır. Eskişehir’de bu şekilde bir çok hayvanı sahibinden aldık…” diye belirtiyor HAYTAP.

7. Dilekçeyi yazıp ilgili birime yollamak yetmiyor, konunun takipçisi olmalısınız

Yaptığınız bütün şikayetlerde en önemli nokta konuyu takip etmeniz. Verdiğiniz dilekçenin sonucu hakkında bilgi istemeniz ve konu hakkında yaptırım uygulanan kadar, sonuca ulaşana kadar peşini bırakmamalısınız.

Bonus: İmza kampanyaları ve sosyal medya gerekli şikayetleri usulünce yapmadığınız sürece hiçbir işe yaramaz!


Eğer konu ile ilgili sosyal medya üzerinden insanları bilgilendirecek ya da imza kampanyası başlatacaksanız bunu ancak gerekli şikayeti ilgili birime bildirdikten sonra yapmalısınız. Sadece sosyal medya üzerinden olayı duyurmanız, kimse gerçekten hukuki anlamda harekete geçmediği sürece işe yaramaz, insanlar üzülür isayn eder ama konu unutulur gider.

İçerik kaynağı: HAYTAP

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Domuz Etinin Neden Haram Olduğu Ve Sağlığa Nasıl Zarar Verdiğini Kendiniz GÖZLERİNİZLE İZLEYİN! Anne ve babası çalıştığı için çocuğunu bakıcıya emanet eden Anne ve Babalar bu yazıyı iyi okuyun ! Kanınız Donacak Soyunuz Hangi Boydan Geliyor? İl il, ilçe ilçe liste Bayram namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır? Resimli anlatım