EĞİTİM
02 Mart 2019 ( 250 izlenme )
Reklamlar

SİBER ZORBALIK MOMO İLE ÖLÜME GÖTÜRÜYOR.


Günümüzde çocuklarımızın sanal alemde çeşitli etkenlerden dolayı çok fazla yaşanan siber zorbalığın ön planda olduğu kurbanlarını ölüm tuzağına çeken bir oyun MOMO.
MOMO NEDİR ? ve ÇOCUKLARIMIZI EBEVEYN OLARAK NASIL KORUMALIYIZ.

2016 Yılında Japon sanatçı Keisuke Aisawa tarafından tasarlanan '' ANA KUŞ '' heykelinin kötü niyetli kişiler tarafından resminin YouTube,Facebook ve Whatsapp 'da çocukların kendilerine zarar vermeye ikna edilmeleri için kullanılmaya başlanmıştır.
Siber Zorbalık Yapacak kişiler bu resimleri kullanarak sosyal medya platformlarında sahte hesaplar üzerinden ilerleyerek kurbanlarına ulaşmaktadırlar.
Oyun genelde online oynanılan ve oyuncu tarafından özelleştirilebilen oyunların arasında reklam veya kullanıcı olarak ortaya çıkmaktadır.Ayrıca You tube videoları arasında da çıktığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.Çocuk kurbanlar bu noktada bilinçsiz olarak kendisine karşı taraftan zorla yaptırılamaya çalışılan talimatlar ile kendisinden telefon numarası istenmektedir.Çocuğun bunu reddetmesi durumunda momo tarafından lanetlenebileceğine ikna edilmektedir.

Telefon numarasını paylaşan çocuk daha sonra mesajlaşma platformu olan whatsapp üzerinden takip edilemeyen bir numaradan korkunç içerikli fotoğraf ve videolar gönderilirken yazışmalar ve internet üzerinden sesli görüşmeler başlamaktadır.( Mavi BALİNA oyununun ilerleme yöntemi ve görev tebliğ şekliyle aynı )

Mağdurların yapmış oldukları açıklamada görevlerin hafiften ağıra doğru ilerleyen şiddet içerikli görevler olduğu ve son görevin momo'ya ulaşabilmek için intihar etmek olduğu bildirilmiştir.Yine mağdurların oyun'nun nasıl yayıldığı konusundaki soruya cevapları ise;
😠 '' Telefon rehberinde olan en az 10 kişi'nin telefon numarasını kendileri ile paylaşması'' dır.Bu mağdur tarafından yapılmadığında kendisinin ve ailesinin başına kötü bir şey gelebileceğine ikna ediliyor. ( Siber Zorbalık )
Ölüm tuzağı olan bu oyun çok kısa bir zaman diliminde yeni mağdurlarını oluşturabilmektedir.

Peki bu tarz siber zorbalık içeren ölüm tuzaklarında çocuklarımızı nasıl koruyacağız. ?
👉Karşı tarafta olan kişinin bir siber zorba ve kötü niyetli bir hacker olduğunu unutmamalıyız.
👉Mağdurun her çocuk olabileceğini kabul etmeliyiz.
👉Çocuklarımıza güvenli internet kullanımı konusunda bilinçlendirmeliyiz.
👉Böyle bir durumla karşılaştığınızda tüm cihazların internet bağlantısını keserek en yakın güvenlik birimine başvurmalısınız.
👉İnternet sağlayıcınızdan ''Güvenli Aile İnternet Paketi '' talep etmelisiniz.
👉Çocuklarınızın bu durumla karşı karşıya kaldığında hiç çekinmeden olayı size anlatmasını sağlamalısınız.
👉Çocuklarınızın sosyal medya hesaplarının güvenlik ve gizlilik ayarlarının siler tarafından yapılması gerekmektedir.
👉Sosyal medya hesaplarının profil resimlerinin kendi resimleri dışında olmasını sağlamalısınız.( Çiçek,Kuş v.b.)
👉İnternet üzerinden tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerini ve sorularını cevaplandırmamaları konusunda sebepleriyle anlatmalısınız.
👉İnternet üzerinden kişisel ve aile bilgilerini( Telefon numarası,okul bilgileri,adres bilgileri,kredi kartı bilgileri v.b.) kimseyle paylaşmamasını anlatmalısınız.
👉Çocuklar teknolojik cihazları hiçbir şekilde tek başlarına odalarında oynamamalıdır.
👉Teknolojik cihazların ekranları sizlerin takip edebileceğiniz şekilde ortak kullanım alanlarında ( Salon,Oturma Odası v.b.) olmalıdır. 
👉Ebeveyn olarak çocuklarınızın duygu durum değişikliklerini takip etmelisiniz.
👉Çocuklarınızın kendilerine ait akıllı telefonlarında oyun oynamalarına izin vermemelisiniz.

Saygılarımızla.
Cüneyt Üre
Siber Saldırı Uzmanı
Kaynak: Usersis

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yanlış Ebeveyn Davranışı Nedeniyle Oluşan 10 Psikolojik Problem Çocuğunuza her gün mutlaka söylemeniz gereken 10 sihirli motivasyon cümlesi Veliden, çok ödev veren öğretmene not! Dizilerdeki karakterlerin gerçek hayata yansıması!