EĞİTİM
03 Mart 2019 ( 25 izlenme )
Reklamlar

PROBLEMLERE ODAKLANMAK İLE ÇÖZÜMLERE ODAKLANMAK ARASINDAKİ FARK


Durum 1: NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kâğıdın üzerine akmıyordu).

Çözüm 1: Bu problemin çözümü NASA’ya ilave 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altında 300 C ‘ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.

Çözüm 2: Peki Ruslar ne yaptı?
On kuruşluk Kurşun kalem kullandılar.

Durum 2:Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonya’daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikâyette bulunmuştur. Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi bos şekilde geçtiği tespit edildi. Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi.

Çözüm 1: Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek çözünürlükte bir X-ısını cihazı tasarlamak için milyon dolarlık harcama ve ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve bos olmadıklarından emin olunacaktı.

Çözüm 2: Küçük bir şirketteki sıradan bir isçi aynı problemle karsılaştığında, X-ısını vb karmaşık şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Bin ikibin TL civarinda güçlü bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken bos olanlar hattın dışına doğru savruldu.

Buradan çıkarılacak dersler
– Her zaman basit çözümler arayın
– Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın
– Her zaman çözüme odaklanın.
-alıntı-

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çocuklarınıza aldığınız kitapları önce siz okuyun sonra çocuklarınıza okutun . Bu nasıl bir rezillik, bu nasıl alçaklık . KÜFELİK DEYİMİNİN ANLAMINI BİLİYOR MUSUNUZ? Şımartılan Çocuklar, Büyüdüklerinde Çok Ağır Bedeller Ödemek Zorunda Kalıyor Kanada'da ehliyet sınavı