Reklamlar

Otomobil markaları arasında en fazla ve en az arıza yapan hangileri?

En sorunsuz ve en az arıza yapan otomobil modelleri listesi 2017 yılı sonunda, bu konuda en güvenilir kurumların başında gelen J.D. Power kuruluşunun ABD’de yaptığı bir araştırmada, en az ve en çok sorun çıkaran otomobil markaları açıklanmıştı. Oldukça ses getiren ve sürprizlerle dolu olan bu araştırma hakkındaki analizimizi aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz. İngiltere’de yer alan markaların arıza yapma miktarları (100 araçta)

En sorunsuz ve en az arıza yapan otomobil modelleri listesi 2017 yılı sonunda, bu konuda en güvenilir kurumların başında gelen J.D. Power kuruluşunun ABD’de yaptığı bir araştırmada, en az ve en çok sorun çıkaran otomobil markaları açıklanmıştı. Oldukça ses getiren ve sürprizlerle dolu olan bu araştırma hakkındaki analizimizi aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
Müşteri memnuniyeti ve arıza konularında en iyi ve en kötü markalar hangileri?
Diğer taraftan aynı kurum tarafından bu sefer İngiltere’de yapılan aynı konulu araştırmanın sonuçları düşündürücü sonuçlara sahip. Aşağıdaki sıralamanın tam ortasında yer alan “Sektör ortalaması” sayısı, tüm markaların arıza sayısının ortalaması alınarak tespit edilmiş ve bu doğrultuda her 100 aracın çıkardığı ortalama arıza miktarı 131 olarak belirtiliyor. Yani 1 araç yaklaşık 1,31 adet arıza çıkarma miktarına sahip.
Bu değerler;
Araca 12-36 ay arasında bir süredir sahip olan kişilerin son 12 ayda karşılaştırdıkları arıza miktarına göre ifade edilmiş. Yani araç sahipleri en az 12 ay en fazla da 36 aydır bu araçlara sahipler ve toplam katılımcı sayısı da 12.000 kişi olarak yer alıyor. Toplam 25 markanın listede yer aldığı düşünülürse her 1 markadan 480 adet araç araştırmada yer almış. Bu arada toplanan bilgiler yetkili servislerden değil doğrudan araç sahipleri aranarak gerçekleştirilmiş. Bize göre gerek araç sayısı gerekse de bilgi toplama yöntemi açısından gayet yeterli istatistikler olarak görünüyor.
Bu arada 8 farklı kategoride en az 177 farklı arıza kaydı elde edilmiş ve bu arızaların içinde sadece motor ve şanzıman değil kokpit-kabin aksamı, sürüş ve aracın dışı ile alakalı her türlü arıza da dahil edilmiş. Öyle görünüyor ki, (Hatanın büyüklüğüne göre puanlama yapılmadıysa) irili ufaklı her türlü arıza tek bir torba içinde toplanmış. Her ne kadar aracın genelinde arıza sayısı olarak fikir verse de, bize göre motor-şanzıman, elektronik, kokpit…vs diye ayırılıp bu tip bir araştırma yapılsa daha iyi olabilirmiş. Aslında J.D. Power’ın elinde bu veriler ayrıntılı şekilde vardır ama maalesef açıklanmıyor. Örneğin en ekstrem bir şekilde; kokpitte yerinden çıkan bir düğme ile motorda triger kayışı kopması gibi hayati bir hata aynı kefeye konmaması gerekir.

J.D.Power’ın sonuçları doğrultusunda en sorunsuz otomobil markaları;
İngiltere’de en az arıza çıkaran ilk 5 model Kia ve Volvo eşit miktarda olmak üzere, Skoda, Suzuki ve Hyundai olmasıyla öne çıkıyor. İlk 5’i takip eden diğer markalar ise Toyota, Vauxhall (Opel), Peugeot, Seat ve Mazda olarak yer alıyor. Mercedes ve Jaguar markaları ise sektör ortalamasının hemen üstünde yer alıyor.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Kadınların Giydiği Kıyafetlerden Dolayı Tacize Uğradığını Düşünüyorsanız Fotoğrafa Dikkatlice Bakın !