SAĞLIK
12 Nisan 2019 ( 146 izlenme )
Reklamlar

Oruç Tuttuğunuzda Vücudunuzda Neler Olur

Oruç Tuttuğunuzda Vücudunuzda Neler Olur?
Vücudumuzun hücreleri, parçalanır ve sonra kendi parçalarını sürekli olarak geri dönüştürür. 2016'da Japonya'dan Dr. Yoshinori Ohsumi, otofaji olarak bilinen bu sürecin arkasındaki mekanizmaları keşfettiği için Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü aldı. Vücudumuzdaki dokuların çoğu, hücrelerini düzenli olarak yenileriyle değiştirir. Her organın kendisini tamamen yenilemek için kendi zamanına ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, diğer dokular hiçbir zaman hücrelerinin yerini almaz.

Net bir sonuçla bir soruşturma


Japon bir hücre biyoloğu olan Dr. Ohsumi, insan hücrelerinin çöplerini nasıl geri dönüştürdüklerini incelemek için yıllarını harcadı. Bu süreç bilimsel olarak otofaji olarak bilinir. Yunanca, “kendi” anlamına gelen “otomatik” ve “yemek” olarak çevrilebilen “fajin” sözcüklerinden oluşur. Bu biraz rahatsız edici geliyor, ancak bu işlem sizi istikrarlı tutmaya yardımcı olur. Lizozomların yardımı ile (hücre içi materyalin parçalanmasından sorumlu organeller), vücudunuz farklı protein yapılarını parçalayabilir ve bunları amino asitlere dönüştürebilir. Daha sonra, daha fazla hücre oluşturmak için bunu kullanır.

Vücudumuz zarar görmüş hücreler ve bakteriler şeklinde depolanan kendi protein kaynağını kullanabilir. Ortalama bir insan günlük yaklaşık 70 g protein tüketmektedir; bu da yeni hücreler oluşturmak için yeterli değildir. “Protein atıklarını” kullanırken vücudunuz gerekli miktarda beslenir. Doğal geri dönüşüm mekanizması çalışmadığında, hasarlı hücreler ve bileşenleri vücutta birikmeye başlar. Dolayısıyla, kanser hücrelerini ve tehlikeli bakteri ve virüslerle enfekte olmuş hücreleri nötralize etmek mümkün değildir. Bu yüzden birçok ciddi hastalığa neden olabilirsiniz.Otofaji nasıl tetiklenir


Bütün çalışmalarında, Dr. Ohsumi, vücudu toksik hücreleri parçalamak ve tüm atıklardan kurtulmak için teşvik etmek için oruç tuttu. Oruç tuttuğunuzda hücreleriniz daha uzun yaşar ve daha fazla enerji üretir. Vücudunun daha az iltihabı var. Ek olarak, tükettiğiniz kalori miktarını sınırlandırmayı seçerseniz, vücudunuzdaki nitrik oksit seviyeleri artacaktır - bu vücudun detoksifiye edilmesine ve gençleşmesine yardımcı olan bir moleküldür. Alternatif gıda dönemleri ve açlıktan oluşan aralıklı açlık, vücudun kendini temizlemesine yardımcı olabilir. Ek olarak, kilo vermeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Sağlığınız için bu yöntemin yararları çoktur ve kalp hastalığı, nörolojik problemler ve diyabet riskinin yanı sıra inflamasyon, oksidatif stres ve kan basıncında bir azalma riski içerir. Birçok oruç çeşidi vardır,

24 saat oruç tutmak


Bu yönteme dayanıyorsanız, yemek yemediğiniz zaman haftanın bir gününü seçmelisiniz. Öte yandan, pazartesi günleri 08: 00'da kahvaltı yapmak ve salı günü 08: 00'a kadar yemek yemek mümkün değildir.Aralıklı oruç


Bu seçeneği seçtiyseniz, genellikle bir gün yediğiniz gibi yemelisiniz ve ertesi gün oruç tutmalısınız. Bu, oruç günlerinde hiç yemek yememeniz gerektiği anlamına gelmez. Normal bir günde 2.000 kalori tüketiyorsanız, oruç tutulan bir günde sayıyı 500 kaloriye düşürmelisiniz.

Yemeklerini atla


Oruç dünyasında yeniyseniz ve biraz korkutucu görünüyorsa, yemeklerinizi atlamaya başlayın. Genel olarak, metabolizmanızı artırmak ve vücudunuzdaki temizleme işlemlerini etkinleştirmek için günde bir öğünden kaçının. Bir öğünü atladıysanız, bir sonraki öğünde fazla yemek yapmamanız gerektiğini unutmayın.

Sınırlı oruç


Sınırlı oruç, aralıklı bir oruç türüdür. Bunu takip etmek için, günde sadece 8 saat, her gün yemelisin. Bu yöntemin bir diğer adı ise “oruç 16/8” çünkü kalan 16 saat boyunca yemek yemiyorsunuz. Bu yöntemde yeniyseniz, daha az katı bir şema deneyin. Sabah 8'de kahvaltı yapabilir, akşam 6'da akşam yemeği yiyebilirsiniz. Böylece, sadece 14 saat yemek olmadan geçireceksiniz. Buna alışınca, yemek yemeye izin verilen süreyi azaltın.

Su oruç


Bu stratejiyi izlemeye karar verirseniz, haftanın bir gününü seçmeli ve sadece şekersiz su veya taze meyve suları içmelisiniz. Bunun için en uygun zaman bahardır, ancak bu diyeti yıl boyunca da takip edebilirsiniz.

Bu keşif hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu makaleyi okuduktan sonra oruç tutuyor musun yoksa denemek mi istiyorsun? Bize yorumlarda söyle!

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Suyu Kilonuza Göre İçmiyor Musunuz? Süt vermemesine rağmen niçin erkeklerin memeleri var? 15 Yaşındaki Kızını Okulda Taciz Ettiler – Anne Okula Gidip Bakın Ne Yaptı Kene Mevsimi Başladı. Keneye Karşı Hangi Önlemler Almalıyız, Kene Isırmasında Ne Yapmalıyız ?