HİKAYE
22 Mart 2019 ( 7 izlenme )
Reklamlar

Nobel Ödülü için Okula Gitmeyi Reddetti ve Aday Gösterildi.

Nobel Ödülü için Okula Gitmeyi Reddetti ve Aday Gösterildi. Neler oluyor?
Ağustos 2018'de İsveçli öğrenci Greta Thunberg , Stockholm'deki parlamento binasının yakınında grev başlattı . Hükümet , iklim değişikliği ile ilgili Paris Anlaşmasının şartlarını - daha spesifik olarak küresel ısınmaya - uymaya başlayana kadar okulu ziyaret etmeyi bırakacağını iddia etti . Öğrenci, tüm dünyada ünlüydü ve protestoları ABD, Avrupa ve Avustralya'daki 400 şehirden binlerce okul öğrencisi tarafından desteklendi ve Nobel Ödülü'ne aday gösterildi.

Yakın zamana kadar ekolojik kriz ciddi ya da olası bir şey değildi. Ancak 2019'da IPPR bir çalışma yayınladı Bu, insanlığın çevresel bir felaket çağının karşı karşıya olduğunu söylüyor. “Çevre üzerindeki insan etkileri, potansiyel olarak sosyoekonomik istikrarın mümkün olduğu koşulları aşındıran kritik bir aşamaya ulaştı.” ABD'ye göre, 20 yılda ortalama küresel sıcaklık 31,7 ° F (1,5 ° C) artacak sanayi öncesi seviyeye. Bu, kuraklık, kasırga ve taşkınların daha güçlü ve daha yıkıcı olacağı anlamına gelir. Ve sıcaklık artışı 35,6 ° F (2 ° C) değerine ulaşırsa, su basması ve su ve yiyecek eksikliği tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını tehdit edecektir. Ne olursa olsun, 2030 yılına kadar, atmosferdeki CO2 seviyesini en az% 45 azaltmak gerekiyor. Ancak Paris Anlaşmasını imzalamış olmasına rağmen, aslında bütün ülkeler buna göre hareket etmiyor.“İklim için okul grevi”

TED konuşmasında Greta Thunberg , ilk kez 8 yaşında küresel ısınmayı duyduğunu ve birkaç yıl boyunca onu inceleyerek geçirdiğini ve çok az insanın bu kadar ciddi bir konuyu tartıştığını öğrendiği için gerçekten şaşırdığını söyledi. “Yanan petrol varlığımız için bu kadar büyük bir tehditse, neden sürekli yapıyoruz?” Dedi.
Greta okulun son yılında iken, et yemeyi bıraktı, uçakları uçurdu ve sadece en gerekli kıyafetleri aldı. 15 yaşındayken, İsveç parlamentosu önünde ve “İklim için okul grevi” yazan bir posterle dışarı çıktı. Bir opera sanatçısı ve bir oyuncu olan ailesi, başlangıçta kızlarını desteklemiyordu. Fakat gençleri durdurmadı. Kız gazetecilere, bunun oy verebilecek kadar yaşlı olmadığı için duyulmasının tek yolu olduğunu söyledi.

Greta, genellikle iklimle ilgili konferanslara katılır. Konuşmalarının metnini kendisi yazıyor ve koyu kelimeler kullanıyor. “Dünya liderlerinden geleceğimiz hakkında düşünmelerini istemek için burada değiliz. Bizi her zaman görmezden geldiler ve yapmaya devam edecekler. Politikacılar çocuklar gibi davranıyorlar, bu yüzden uzun zaman önce almamız gereken bu sorumluluğu alma ve gelme sırası bizde ... Yetişkinler gençlere umut vermemiz gerektiğini söylüyor. Ama senin umudunu istemiyorum. Panik yapmanı istiyorum. ”

Eleştirmenler, grevlerinin okulu atlamanın meşru bir yolu olduğunu söylerken, Greta şöyle cevap verir: “Hiç geleceğim yoksa neden geleceğim için çalışmalıyım?”Gösterilerinden sonra Greta ekolojik protestonun yıldızı oldu. Okul öğrencileri , iklimin korunmasını amaçlayan “Gelecek Günler İçin” adlı küresel bir hareket yarattı . Hükümetlerinin ekolojik sorunları birinci öncelik olarak kabul etmelerini, CO2 seviyelerini düşürmelerini, petrol ve kömür kullanmayı bırakmalarını ve oy yaşlarını 16 yıla indirmelerini istiyorlar.

Greta Thunberg her Cuma günü okuyan herkese okulu atlayıp en yakın belediye binasına gitmelerini, fotoğraf çekmelerini ve sosyal medyada #FridaysForFuture ve #ClimateStrike hashtag'lerini göndermelerini söyler.
Okul protestoları ekolojik organizasyonların yıllardır yaptıklarından çok daha etkili olduğu ortaya çıktı. Greta sadece okul öğrencileri tarafından değil, yetişkinler tarafından da desteklenir, örneğin Angela Merkel, İrlanda Başbakanı Misinter Leo de Varad, Paris, Milan, Sidney, Austin, Philadephia, Portland, Oslo, Barselona ve Montreal. Ve iklim koruma konusunda yaptığı konuşmalar ünlüdür hatta Leonardo DiCaprio o 15 Mart 2019, ihtara desteklenen  yazdığı bu konuda bir Tweet. 2083 kasaba ve tüm kıtalarda 125 ülkede 1,5 milyon kişi gitti o gün dışarıda.Greta diyor ben 11 Yani, hasta oldu”. Depresyona girdim, konuşmayı kestim ve yemeyi bıraktım. 2 ayda yaklaşık 22 lb kilo verdim. Daha sonra, Asperger sendromu, OKB ve seçici mutizm teşhisi kondu. Bu temelde sadece gerekli olduğunu düşündüğümde konuşacağım anlamına geliyor - şimdi o anlardan biri. Eviniz yanıyormuş gibi davranmanızı istiyorum. Çünkü öyle . ”

Kaynak: https://brightside.me/wonder-people/a-student-refused-to-go-to-school-and-got-nominated-for-the-nobel-prize-whats-going-on-714110/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

OSMANLI DEVLETİ’NDE KANDİL KUTLAMALARI Ünlülerin Çocukluk Fotoğraflarına Çok Şaşıracaksınız Kanserden daha kötü hastalık nedir biliyor musunuz⁉ Bilgi...