İLGİNÇ
14 Mart 2019 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Liderlik Çeşitleri

Hepimiz, başkalarının eylemlerini nasıl yöneteceğinizi, düzenleyeceğinizi, emir vereceğinizi, emir vereceğinizi, motive edeceğinizi, rehberlik edeceğinizi, özel bir armağanla doğmuş birini veya birkaç kişiyi tanıyoruz . Farklı liderlik türlerini oluşturan düzinelerce özellik hakkında konuşabiliriz, ancak her birinin özelliklerini incelemek daha kolay olurdu.

Öncelikle, farklı liderlik türlerinin tutumlarının kolayca tespit edebileceğimiz çeşitli sütunlara dayanması dikkat çekicidir . Örneğin, iyi sosyal becerilerin gelişimi, bu olmadan empati kurabilmek, grubun nihai hedeflerine herhangi bir zarar verebilecek, karar verme konusunda sezgi.


Şüphesiz her birimiz hayatımız boyunca kendimizi bunun gibi bir ya da daha fazla insanla bulduk ya da belki kendimizden biriyiz. Ancak liderlik hakkında konuşurken iki temel yönü göz önünde bulundurmamız önemlidir  .

beyaz kağıt tekne lider kırmızı kağıt tekne
Her tür liderliğin paylaştığı yönler
Bahsettiğimiz gibi, gerçekleştirdikleri eylem türlerinden bağımsız olarak birini lider ilan etmeden önce dikkate alınması gereken iki ana nokta vardır:

Öncelikle, kendilerini bir teklif olarak sunan veya bir grup içinde lider olmaya çalışan her kişi rol için en uygun yöntem değildir.
İkincisi, gerçek şu ki , liderliğin sihirli değneklerinden dokunduğunu düşünen, gerçekte olduğundan daha fazla insan var.
Sihirli bir değnek tarafından dokundu? Aslında bundan çok daha karmaşık. Evet, sihirden çok ya da genetiğimizin alakalı bir etkiye sahip olduğu bir yetenekten bahsetmek.

Aslında, bir grup için iyi bir lider olan bir kişi, başka bir grup için iyi bir lider olmayabilir. Bunun harika bir örneği takım sporlarında görülebilir.

Carlo Ancelotti
Bir antrenör görevinden alınmadığı zaman nadir bir hafta sonu. Antrenörler  çoğu zaman kovuldular çünkü sporlarının teknik yönleri ile ilgili şeyler yüzünden takımlarını doğru yola sokamadılar.

Sorun, aynı tarifin her iki grup için de işe yaramamasıdır. İşin sıkı bir bütçeye sahip bir grupta yapılması gerekenler, süperstarlarla dolu bir grup sıkışması için aynı değildir.
5 tür liderlik
Psikolojideki “liderlik” kelimesi bir isim ve bir denemeyle bağlantılıdır: İkinci Dünya Savaşı bağlamında Kurt Lewin tarafından yürütülen. Bu tarihsel bağlamda, doğru ya da yanlış olup olmadıklarına bakılmaksızın, çok sayıda insanın projelerine inanmasını sağlayan çeşitli diktatörlerin gücünün yükselişine tanık olduk .

Bu süre , yeni bir liderin ortaya çıkması için, hemen hemen her zaman geçersiz bir güç olduğunu ya da en azından toplumda yerleşik güçle ilgili şüphenin güçlü bir akımının bulunduğunu vurguladı  . 

Çocuk kucaklama kurt
Askeri ve siyasi hiyerarşi içinde ortaya çıkan liderliğe duyulan ilginin neden diğer alanlara da genişlediğini anlayabiliriz. Eğitim alanı, spor ve iş gibi. Bu evrensel olarak önemli bir konu haline geldi.

Günümüzde, maalesef farklı liderlik türlerinin tek bir sınıflandırmasına sahip değiliz. Böylece, grup psikolojisinde en çok kullanılan ve iyi bilinen sınıflandırmalardan birini tanımlayacağız . Bu sınıflandırma, başlangıçta Kurt Lewin tarafından kurulanlardan iki olmak üzere beş liderlik türünü ayırmaktadır.

1. Delegatif Liderlik ( laissez-faire )
Burada başkalarının daha fazlasını yapmasına izin veren görünmez liderden bahsediyoruz. Görevi görevleri dağıtan bir tür yönetici. Bu, özellikle birisinin onları doğru yöne yönlendirmesini bekleyen yüksek eğitimli ve motive olmuş insan gruplarında etkilidir.

Bir başka deyişle, bu lider türü, grubun geri kalanı arasında rehberlik sağlayan ve iletişimi sağlayan kişidir. Bir delegasyon liderine sahip olma tehlikesi, eylemlerini gerektiren ve müdahale etmeyebilecek durumlardan kaynaklanmaktadır .

Burada varsayılan olarak aşırı yerine günah işleyen bir liderle uğraşıyoruz. Bu nedenle, bir kararsızlaştırıcı faktörün her şeyin parçalanmasını sağlamak kolaydır. Bir delegatif lider örneği bu sahnede Gandalf olabilir.

2. Otokratik Liderlik
Bir önceki liderin aksine, otokratik lider, müdahaleci bir lider türüdür. Şeritleri sadece bir yöne gider, çünkü yalnızca konuşurlar, fakat yönlendirdikleri grubu dinlemezler. Öte yandan, çok motive edici olma eğilimindedirler, bunlar özellikle çok motive olmuş gruplarda iyi çalışırlar ancak kendilerine verilen görevlerin nasıl geliştirileceği konusunda çok şüpheleri vardır.

Tehlike, bu liderin çok iyi hazırlanmış gruplar için çok cesaret kırıcı olabileceği ve liderin bilmeden kendisine doğru hareket etmeye karar vermesi üzerine herkesin kenardan düşmesine neden olabilir.
Son olarak, otokratik lider , yukarıda açıklanan uyarıyı daha tehlikeli hale getirebilecek bir kirlenme olan liderlik ettikleri insanlara karşı üstünlük hissi yaratma eğilimindedir . Tarihte otokratik bir lider örneği Margaret Thatcher'dir.

3. Demokratik Liderlik 
Tahmin edebileceğiniz gibi, çoğu Batı politik sistemindeki bu idealdir. Demokratik bir lider iletişimsel iki yönlücülüğü en üst düzeye çıkarmaya çalışır. Liderler, ancak grup tarafından verdikleri kararlarla ilgili geri bildirime duyarlı olmanın önemini unutmadan. Aslında, sürekli bir danışman unsur bu tür liderliği karakterize eder.

Demokratik liderler, hazırlıklı ancak motivasyonu olmayan gruplar için iyidir. Dinlenilme hissi, bu tür bir açığın en iyi çözümü olabilir, bu nedenle hedeflere olduğu kadar prosedürlere de ilgilerini önemli ölçüde artırabilir. Tarihte demokratik bir lider örneği Nelson Mandela'dır .

4. İşlemsel Liderlik 
İşlemsel liderlik hedeflere odaklanır. Bu tür bir lider, grup için motivasyon koruyucularının rolünü üstlenir. Grubun ilgisine ve performansına bağlı olarak ödüller verir ve cezaları uygularlar.

Bu tür liderler, görevleriyle zekice olsalar da, grubun içsel motivasyonu kolayca bulamadıkları - yani, görevle bağlantılı motivasyonları - yaptıkları görevde, uzun ve sıkıcı süreçler için iyidir .

Böylece, yalnızca dış ödüller verilebildiğinden, iyi bir lider dağıtımlarına odaklanacak ve bunu etkin bir şekilde başarabilecek. 

Bu tür liderlik tehlikesi, grubun içindeki çevre gibi hedefin etrafını saran şeylerde bulunur, bu da çoğu zaman bahsettiğimiz bu ödüllere karşı rekabetçiliğin (promosyonlar, tatiller, esneklik, vs.) zarar görmesinden kaynaklanır. Futbol antrenörlerinde işlemsel liderliğin bir örneği görülebilir.
5. Dönüşümcü Liderlik 
Dönüşümsel liderlik, grubun motivasyonuna odaklanır, ancak görevin kendisinden bakılır. Amacı, grubun hedeflerine ulaşmasını, ancak diğer hedefleri ihmal etmeden gerçekleştirmesidir. Bu yan hedefler çok farklı ve çeşitli olabilir: grup üyelerinin becerilerini kazanması, grup içinde üretilen dinamik, çevreye özen gösterilmesi vb.

Bu tür bir lider, özellikle yüksek derecede bilgiye veya motivasyona sahip olmayan ve ana hedefine ulaşmak için çok yüksek bir baskıya sahip olmayan bir gruba liderlik etmek zorunda kaldıklarında iyidir . Dönüşümsel liderliğe bir örnek John'dur. F. Kennedy.

Şimdi görebileceğimiz gibi, grup psikolojisi araştırması tarafından önerilen liderlik türleri çok kesin profiller oluşturuyor. Ancak, bir grubun yönetimi ve yönetilmesi söz konusu olduğunda, liderler her zaman benzersiz davranmazlar. Çeşitlilik genellikle normdur.

Kaynak: https://exploringyourmind.com/5-types-leaders/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Öğrencilerin Yanlış Cevap Vermelerine Rağmen Öğretmenlerin Puan Vermek Zorunda Kaldığı Öğrenci Cevapları Göz rengimizin karakterimizle ilgili söylediği 3 şey Tinder'da görüştüğü bütün erkeklere aynı saatte, aynı yerde randevu verdi Harika olmuş, tüm babaları, çocukları ve bunu düşünen öğretmenlerini kutluyorum