EĞİTİM
28 Aralık 2018 ( 160 izlenme )
Reklamlar

Küçük Prensi Sevenlerin Ve Hayata Onun Gözünden Bakabilenlerin Unutamayacağı 12 SözKüçük prens sözlerinden çok dersler çıkarılacak bir karakter… O, kendisini tanıyanların büyük prensidir aslında… Herkes onu tanımaz, sevmez. En önemlisi herkes onu anlayamaz. O da bilir bunu. Anlattıklarıyla evcilleştirmiştir bizleri, çok sevdirmiştir kendini. Öyle ki, çoğu zaman Küçük Prens’i özlediğimizi hatırlar, sayfalarına geri döneriz. Ya da bir dost sohbetinde anıp, Prens’in büyük sözlerine dikkat çekeriz.
Her ne kadar küçükler için gibi gözükse de, aslında tuhaf olan büyümüşlere, yetişkinlere seslenir anılarıyla o. Çünkü biz büyükler, büyüdükçe, yaşama çoğu zaman bir küçüğün gözünden bakabilme ihtiyacını hissederiz. Garip olan, biz yetişkinleriz. Çok sevdiğimiz rakamlar artar. Yaşımız otuz ikiyken otuz üç, paramız üçken beş ya da arabamız birken iki olur. Ama rakamlar gerçekleri söylemez.

Gönlünü Küçük Prens’in büyük sözleriyle genişletebilenler için yazdım bu yazıyı. İşte yüreğiyle görenler için, Küçük Prens’in unutulmaz 12 sözü:

1.Büyükler hiçbir şeyi asla kendi başlarına anlayamıyorlar; onlara her şeyi açıklayıp durmaksa, çocuklar için gerçekten çok yorucu…


2.İnsanın dostunu unutması çok acı bir şey. Herkesin dostu olmaz. Eğer dostumu unutursam, rakamlardan başka bir şeyle ilgilenmeyen büyüklere benzerim.

3.Eğer, milyonlarca yıldızdan yalnız birinde tek bir örneği olan bir çiçeği seviyorsan, yıldızlara bakmak bile mutlu hissettirir sana kendini. ‘Çiçeğim oralarda bir yerde…’ dersin kendine. Ama koyun çiçeği yedi mi, tüm yıldızlar söner!

4.Ne gizemli bir yer şu gözyaşları ülkesi!

5.Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, birkaç tırtıla katlanmam gerek.

6.En zoru budur. Kişinin kendi kendini yargılaması, başkalarını yargılamasından çok daha güçtür. Kendi kendini yargılamayı beceriyorsan, hakikaten bilge bir kişisin demektir.

7.Diyelim, öğleden sonra dörtte geliyorsun, saat üçten itibaren içim mutluluktan kıpır kıpır olmaya başlar. Vakit yaklaştıkça, kendimi giderek daha da mutlu hissederim. Saat dört olur olmaz da, bir telaş kaplar içimi: Mutluluğun bedelini anlamaya başlarım! Ama sen herhangi bir saatte gelirsen, yüreğimi ne zaman buna hazırlayacağımı bilemem.

8.Gülünü senin için önemli kılan, ona harcadığın zamandır.

9.Yıldızlardan birindeki bir çiçeği seversen, akşamları gökyüzüne bakmak ne güzeldir! Tüm yıldızlar çiçeğe dururlar.

10.Bazılarının yüreğe iyi gelen bir yanı vardı, armağan gibiydiler.

11.Ben üzgündüm. Ama onlara ‘yorgunum’ dedim…

12.En iyi, yüreğiyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni göremez.

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gülse Birsel'den müthiş bir yazı daha...Mutlaka okuyun! Mutlaka Okunması Gereken 8 Kitap Güçlü bir anneye sahip kişilerdeki 15 özellik! Sizlerde bunların hangileri var? Geleceğin Suçlusunu Yetiştirmenin En Basit Yolları