SAĞLIK
14 Nisan 2019 ( 5 izlenme )
Reklamlar

Kilo kaybı için insülin direncini azaltacak önemli ipuçları

Pankreas vücudunuzda doğrudan kilonuza bağlı olan hayati bir organdır. Sindirime yardımcı olmakla birlikte, pankreas, insülin adı verilen bir enzim üreterek kan şekerinin düzenlenmesinde hayati bir rol oynar . Vücudumuzun enerji sağlamak için şeker kullanmasını sağlar. İnsülin metabolizmamızı düzenler ve vücudumuzdaki iştah ve yağ depolamasından doğrudan sorumludur.

Kan dolaşımımızdaki şeker seviyeleri aşırı derecede artarsa, pankreas aşırı insülin üreterek telafi etmeye çalışır  . Bu nedenle yüksek insülin, olağandışı kilo alımının ve şişmanlığın sebeplerinden biridir.

1. Günde en az 30 dakika egzersiz yapın.


Bu, her türlü antrenmanı içerir - yüksek yoğunluk, koşu, yoga, yürüyüş vb. Bu kasları hareket ettirmek vücudu uyandırır ve enerji çekmeye zorlar. Şeker kullanılır ve doğal olarak insülin seviyeleri düşer. Düzenli yapıldığında, genel sağlığınızı olumlu yönde etkiler ve kilo vermenize yardımcı olur.

2. Protein açısından zengin düşük karbonhidrat diyeti uygulayın.


Karbonhidratlar başlıca bir şeker kaynağıdır - bu nedenle en çok şeker ve insülin seviyesini yükseltirler. Karbonhidratları kısmak ve protein tüketimini arttırmak, kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve gerekli enerjiyi sağlar. Protein bakımından zengin yiyecekler yağsız et, yumurta, balık ve süzme peynirdir.3. Rafine karbonhidratlardan kaçının ve bunun yerine karmaşık karbonhidratları seçin.


Soda, şekerleme ve çerezler gibi rafine edilmiş karbonhidratlar çok hızlı sindirilir ve kanda bir şeker sıçramasına yol açar. Bunun yerine, vb kahverengi pirinç, quinoa, arpa, baklagiller gibi kompleks karbonhidrat ile gıdaların tercih Onlar yıkmak daha uzun sürer bu yüzden şeker istikrarlı bir oranda serbest bırakılır. Vitaminler, lifler ve mineraller bakımından işlenmiş olanların üzerinde tam tahıllar seçin.

4. Herhangi bir şekere hayır deyin.
  

Şekerli ve işlenmiş gıdalar yüksek şeker içeriğine sahiptir ve insülin seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Araştırmalar, şekerli yiyeceklere sahip kişilerin insülin seviyelerinde% 22'lik bir artış yaşadıklarını göstermektedir . Karbonhidratları kesmek ve özel durumlar için şekeri yüksek yiyecekleri saklamak en iyisidir. Bu aynı zamanda kola atlamak ve daha fazla su almak demektir.

5. Şeker seviyenizi düşük tutan yiyecekler yiyin.


Şekeri düşük yiyecekler de insülin seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bunlar :

Fındık ve tohumlar (badem, antep fıstığı, chia tohumu ve keten tohumu gibi)
Kepekli tahıllar (arpa, kahverengi pirinç, karabuğday, yulaf ve kinoa gibi)
Yüksek lifli meyveler (elma, hindistancevizi, çilek, portakal ve armut gibi)
Yapraklı yeşillikler (ıspanak, lahana, marul ve yaka gibi)
Tatlı patates ve patates kızartması
Et (somon ve ton balığı gibi)
Şekersiz yoğurt
Avokado
Sarımsak


6. Kesirli bir diyete uyun.


3 büyük öğün yemek yerine, öğünlerinizi 5-6 porsiyona bölün - daha sık yiyin, ancak çok çeşitli çeşitlerle daha küçük porsiyonlara yapıştırın. Çalışmalara göre bir seferde daha az kalori tüketmek insülin seviyesini düşürür . Yeterli oranda karbonhidrat, protein ve yağ içeren dengeli bir yemek yediğinizden emin olun.

7. Çözünebilir lif alımınızı arttırın.

Çözünen lif, sindirim sistemi boyunca yavaşça hareket eder ve size daha uzun süre tokluk hissi verir. Bu şeker isteklerini kontrol altında tutar ve ayrıca yemeklerden sonra ani bir insülin yükselmesini önler. Yüksek lif alımı, kadınlarda düşük düzeylerde insülin direnci ile ilişkilidir .


8. Elma sirkesini alın.

Yüksek oranda karbonhidratlı yiyecekler yerseniz elma sirkesi (ACV) kandaki insülini keskin şekilde keser. Asetik asit  içeriği yüksek, kandaki insülin duyarlılığını% 20-30 oranında artırır . ACV almak ayrıca yemekten sonra size daha fazla dolgunluk hissi verir  , böylece daha az yemenize ve daha fazla kilo vermenize yardımcı olur.

9. Suya ve yeşil çayı yudumlayın.


İnsülini kontrol etmek, kilo vermenin anahtarıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri vücudunuz için herhangi bir sağlık hedefine ulaşmak için bir zorunluluktur. Küçük ama tutarlı adımlar atmak, uzun vadede kesinlikle sonuçları gösterecektir. İnsülin seviyelerinin kontrolüne yardımcı olacak başka kesmek var mı? Bu ipuçlarını yararlı bulursanız yorumlarda bize bildirin.

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dr. ÖZ; Her Sabah Uyandığınızda Bunları Yapın Böbreklerinizin Doğru Çalışmadığını Gösteren İşaretler Her Gece Yatmadan Önce Bir Kase Yoğurt Yemenin Faydalarını Mutlaka Öğrenin! Akıllı telefonlarla yatağa girenlere kötü haber!