ANA SAYFA
13 Ocak 2022 ( 323 izlenme )
Reklamlar

Kedilerde Doğumdan Sonra Oluşabilecek Hastalıklar Nelerdir?

KEDİLERDE DOĞUMDAN SONRA OLUŞABİLECEK HASTALIKLAR

Doğumdan sonra kedi dostumuzun bulunduğu alanın düzenli temizlenmesi ile kediye veya yavrusuna geçebilecek enfeksiyonlar önlenebilir.

Mastitis ( Meme enfeksiyonu)

Kedilerde doğumdan sonra en sık karşılaşılan hastalıkların başında mastitis ( meme enfeksiyonu) olarak adlandırılan meme enfeksiyonu gelmektedir. Tedavisi yapılmadığı durumlarda enfeksiyon kana karışarak enfeksiyon ölümcül bir tablo haline dönüşebilir. Bu nedenle doğum yapan kedilerde en çok dikkat edilmesi gereken unsurların başında meme temizliği gelmektedir.

Kedilerde Meme Enfeksiyonu Neden Olur?

  • Meme kanalı yoluyla enfeksiyonun yayılması,
  • Yavruların dişleri ya da tırnaklarıyla memede bir tahribat oluşması,
  • Anne kedinin bulunduğu ortamın hijyenik olmaması,
  • Kedinin vücudunun herhangi bir yerindeki sistemik bir enfeksiyonlar olması,
  • Doğumdan sonra vajinal akıntı sorunu

Doğumdan sonra kedide vajinal bir akıntı fark ettiyseniz hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmalısınız. Kedilerde doğumdan sonra vajinal akıntı normal kabul edilen bir durum değildir.

Köyü renkli bir sıvı olan bu vajinal akıntı kötü pis bir kokuya sahiptir. Genellikle enfeksiyondan kaynaklanan bu durum doğum sırasında içeride parça kalmasından kaynaklıdır. Bu nedenle veteriner hekim tarafından derhal muayene edilmelidir.

Yüksek ateş
Doğum yapan kedilerin vücut ateşinin kontrol edilmesi de dikkat edilmesi gereken unsurdur.

Doğum yapan kedilerin vücut ateşinin kontrol edilmesi de dikkat edilmesi gereken unsurdur. Düşmeyen yüksek ateş bir hastalık belirtisidir. Böyle bir durumda da derhal veteriner hekim ile görüşmeniz gerekir.

Kedilerin ateşlenmesi durumunda halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda kedinizin dışkısını da kontrol etmelisiniz. İshal ya da kabızlık şikayeti varsa bu konuda da veteriner hekime bilgi vermeniz gerekiyor.

Uveys Veysel Becerman

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mandalinanın faydaları nelerdir? Mandalina vücutta neye iyi gelir? Sinsi insan tipinin on özelliği BURÇLARA GÖRE ANNELER Kahve Falında Allah Yazısı Görmek Ne Anlama Gelir?