İLGİNÇ
14 Mart 2019 ( 768 izlenme )
Reklamlar

Japon Budist Öğretmenine Göre 10 Yaşam Kuralı

Miyamoto Mushashi , Japonya'nın feodal döneminde ünlü bir samuray savaşçısıydı. Ünlü Beş Yüzük Kitabı'nın yazarıydı . Ayrıca ölmeden iki hafta önce yaşam kurallarını içeren bir liste yazmasıyla da tanınıyor.

İyi bir Doğu savaşçısı olarak, Miyamoto için savaş, savaştan çok daha fazlaydı. Samuray kişisel gelişim için çok büyük değer vermiştir. Bu tam olarak iyi bir savaşçı olmanın yoluydu. Miyamoto'nun hayatının kuralları gerçek bir klasik gibi zamanın sınavından kaldı. Cesaretle yaşayan ve asil sebeplere adanmışların bilgeliğini yansıtırlar. Bu ilkeleri şimdi sizinle paylaşacağımız on kurala sentezledik.


“Bir saatliğine mutluluk istiyorsan, biraz kestir, bir günlüğüne mutluluk istiyorsan balığa git. Bir ay boyunca mutluluk istiyorsan, evlen, bir yıl boyunca mutluluk istiyorsan, bir servet devral. Ancak ömür boyu mutluluk istiyorsan başkasına yardım et ”.
-Çin atasözü-
1. Yaşam kuralları: kabul
Miyamoto'nun yaşam kurallarında 1 numara, hayatı olduğu gibi kabul etmektir. Kabul, istifa değil, alçakgönüllülük anlamına gelir. Hayat, işte budur ve her birimiz, seçmediğimiz ama yine de birlikte yaşamak zorunda olduğumuz koşullardan öğrenme tutumuna sahip olmalıyız.

Gerçekliği kabul etmemenin sonucu kalıcı acıdır . Bu her zaman kaybedeceğimiz bir iç savaşa yol açar. Diğer taraftan, kabul, her durumdan öğreneceğimiz anlamına gelir.

2. Kendin hakkında çok az düşün ve diğerleri hakkında çok şey düşün.
Kendileri hakkında çok fazla düşünen bir insanın kafası karışır.  Kendilerini dünyadan sararlar ve güvensizliklerini beslerler. Kendinizi düşünmek yerine, sadece kendiniz olmasına izin vermek sorun değil.

Gerçek mutluluk başkalarına hizmet etmektir. İyi olmanın memnuniyetini karşılaştıran hiçbir şey yoktur. Cömert bir insan da kendilerini güçlü gösterir. Sonunda, bu kendilerini takdir etmelerini sağlayan şeydir.

Budist yaşam kuralları.
3. Arzuyu bırakmayı öğrenin
Sahip olmadığına dair bir özlem olarak anlaşılan arzu, yalnızca sonsuz memnuniyetsizlik getirir. Bir şeylere sahip olmak dipsiz bir fıçıya benzer. Ne kadar çok, o kadar çok istiyorsun. Ve her seferinde tatmin olmak daha zor.


Miyamoto, birçok Doğu düşünürü gibi, arzuyu ortadan kaldırmak için savaştı. Özleyen bir insan sinirli. Gerçek  güç, pes etmemek, pes etmemek demektir. Küçük ihtiyacı olan, küçük olan kişi mutludur.

4. Suçluluk için yer açmayın
Suçluluk acı çekmenin köküdür. En kötüsü de işe yaramaz olması. Miyamoto'nun yaşam kurallarında söylediği budur. Hatayı bir kınama olarak değil, doğamız olarak görmemiz konusunda ısrar ediyor.

Yaptığımız her eylem bize bir şey öğretiyor. Aynı zamanda bizi bir şekilde değiştirir. Bir insan yanlış bir şey yaptıysa, bize bir ders verdi. Bu yüzden yaşadığımız hiçbir şeyi reddetmemeliyiz. Önemli olan ondan öğrenmek ve daha akıllı olmaktır.

 

5. Başka şikayet veya kıtlık yok
Şikayetler yalnızca kötü enerjiye açılan kapıyı açar ve etrafınızdakilere işkence eder. Hiç bir anlam ifade etmiyor, çünkü sizi harekete geçirmek yerine, sizi felç ediyor. Miyamoto'nun yaşam kurallarına göre, şikayetler ve kızgınlık, kişiyi içeriden dışarıya doğru zehirler. Onlar işe yaramaz. Bunun yerine, orada olabilecek olumlu duyguları da öldürürler.


 Günbatımında kuşlar ile silah kadar.
6. İhtiyacınız olmayan şeyleri serbest bırakın
Nesneler duygularımızı ve yaşamı görme biçimimizi etkiler. Onlara fazla bağlı kalırsak, bizi kontrol etmeye başlarlar. Vicdanımızı daha az özgür kılıyorlar. Bu, özellikle artık ihtiyacımız olmayan ama yine de sakladığımız şeyler için geçerlidir. Sonunda, bizi daha güvensiz, katı insanlar yaparlar. Bu yüzden  yaşam kuralları bize gereksiz şeylerden kurtulmamızı öğretiyor.

 

7. Başkalarının inançlarını körü körüne takip etme
Bu bilgelik, kendine güvenmekle ilgilidir. Kendi sağlığınıza güvenin. Kendi inançlarına ve kendi değerlerine saygı duy. Aksi takdirde, manipülasyon yapmak kolaylaşır. Kimsenin neyin iyi neyin kötü olduğunu söylemesi gerekmez. Hepimiz buna kendimiz için karar verme yeteneğine sahibiz. Körü körüne takip etmek, kaçınılmaz olarak kendinize ihanet edeceğiniz anlamına gelir.

 

8. daima onurunu koru
Onur, pratik olarak unuttuğumuz bir kelimedir. Öz sevgiyle ilgili olmalı. Değerlerinizle uyuşmayan davranışlara girmenize izin vermemekle. İnançlarınız bir çeşit pusula gibidir ve onları cezbedici olmamasına rağmen saygı duyduğunuzda gurur duyarsınız.

Onur, bir insanın sahip olduğu en değerli şeydir. Onurlu bir insan saygı ve düşünceye ilham verir. Düşmanları bile, başkalarının iyiliğini ve dikkatini çekerler. Şeref böyle yaşamaya değer verir.

Günbatımında kontrast bir adam tarafından resimde olduğu gibi onur.
9. Aşk, ek tarafından istila edilmemelidir
Duygular, genel olarak, itici tepkilerdir. Arkasında bir sebep varsa, onlar duygu olurlar. Ve duygular, ihtiyaçlarla değil değerlerle ilişkilendirilen daha derin ve daha ağırdır.

Aşk olağanüstü bir duygudur. Ancak, bazen aşk dediğimiz şey aslında kör, geçen bir duygu olabilir. Bu, aşka ilham veren şey bağlanma olduğunda olur. Burada yardım etmek yerine acıtıyor.

 

10. Ölümden korkmayın
Bu bir gerçek: Biz ölümlüüz. Hayat sona erer ve bu bir gerçektir. Kendi ölümümüzden veya sevdiğimiz varlıklardan korkmamalıyız. W e yoğun yaşam ölüm korkusu üstesinden gelir.

Miyamoto'nun yaşam kuralları, tuttukları büyük bilgelik ve ayrıca ilham verdikleri her şey nedeniyle zamanın sınavında kaldı. Gerçekçilik, alçakgönüllülük ve iç huzuru ararlar. Önemsiz değil, yaşamın özüne odaklanmamızı istiyorlar.


Kaynak: https://exploringyourmind.com/10-rules-of-life-japanese-buddhist-teacher/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CİPSİN YAPILIŞINA İNANAMAYACAKSINIZ! Ojenin Rengi Değişince Acı Gerçeği Öğrendi Oyunlarda Çığır Açan Yurdum İnsanı Ebeveynlerin Favori Çocuğu Var mı, Yeni Çalışma Ortaya Çıkıyor