İLGİNÇ
12 Nisan 2019 ( 356 izlenme )
Reklamlar

Hiç Farkına Varmadığımız Psikolojik Gerçekler

İnsanlar aslında çok şey görür ama o şeyin ne anlam ifade ettiğini bilmez. Aslında bazı küçük araştırmalar sayesinde bu ilginç gerçekleri öğrenebilirsiniz
İnsan beyninde hâlâ birçok gizem var, fakat bilim insanları şu anda bunların bir kısmını açığa çıkarmayı başardı.
Bahse girerim çoğunuzun bunlar hakkında hiçbir fikriniz yok!


Yüksek testosteron seviyesine sahip kişiler, başkalarının öfkesine ödül veriyor.


 
Araştırmalar, bazı insanların doğuştan gelen matematik yetenekleriyle doğduğunu kanıtladı.
Beyin, bazen sıkıcı insanların konuşmalarını ezberlemeyi kolaylaştırmak için kaydeder.
Şarkı söylemek endişeyi azaltır ve depresyonla mücadelede yardımcı olur.
Bağırsağın sinir sistemi ve beyne bağlıdır. Bu nedenle bazı duygular mideyi derhal etkiliyor. Stres en büyük etkiye neden olur.

Arkadaşlarının yanınızda olmaması sigara içmek kadar tehlikeli olabilir. Bilim adamları, yalnızlık ile kalp krizi veya felce neden olabilecek protein pıhtılaşma seviyesi arasında bağlantı buldular.
Bazı insanlar genetik açıdan karamsar olmaktan daha hassastır ve negatif olayları diğer insanlara göre daha canlı olarak algılarlar.
Bununla birlikte, iyimser olmayı öğrenebilirsiniz. Böyle bir özellikle doğmanız gerekmez.
Sürekli çeşitlilik istesek bile yalnızca sınırlı sayıda seçenek arasından seçim yapabiliyoruz. Bu, büyük menüler, kalın kataloglar ve geniş ürün yelpazesine sahip büyük süpermarketlerin neden kafamızda karışıklık yarattığını açıklıyor.

Geçmişteki bir olayı hatırlamaya çalışırken, etkinliğin değil, olayın son hatırlamasını geri çağırıyorsunuz demektir.
Kendimizin pişirmediği yemekler nedense daha lezzetli görünür. Bir yemeği pişirirken kokusunu yaşarız ve tadını hayal edebiliriz. Zaten bazı yemekleri pişirirken yemişiz gibi hissederiz. Bir başka ilginç gerçek ise, kendi pişirdiğimiz yiyecekleri daha az yediğinizdir. Bu diyet fikrini nasıl buldunuz?
Bilim adamları zekice olma ve alaycı olma arasındaki bağlantıya gittikçe daha fazla dikkat ediyorlar. Alaycılığın yaratıcılık geliştirdiği kanıtlanmıştır.
Kör olan insanlar şizofreniye asla sahip değildirler. Yani olaylara biraz kör olmamız gerekiyormuş.
Birçok çalışma insanların kendi olumlu özelliklerini abarttıklarını göstermektedir. Tipik bir örnek: Çoğu sürücü, ortalamanın sürücüsünden çok daha iyi sürücü olduğundan emindir.

Çok ihtiyatlı olduğumuzda ve “B” planı geliştirdiğimizde, çoğu zaman “A” planımız başarısız olur.
Hollandalı bilim insanları 5000 kişiyi sorguladılar ve ortalama olarak kadınların yılda 30-64 kez ağladığını öğrendi. Erkekler yılda 6 ile 17 kez ağlarlar. Yani kadınlar biraz daha sulu göz olabiliyor. Erkekler ise genelde kimseye göstermeden gizlice ağlarlar
Çoğu kadın için, bir erkeğin cazibesinin % 70’i onun ne kadar güçlü olduğu ile tanımlanır.

Beyin, kişinin en sevdiği müziği dinlerken, uyuşturucu kullanırken aynı mekanizmayı kullanır. Demek ki müzik de bir uyuşturucu 
Planlarını diğer insanlara anlatırsanız, muhtemelen motivasyonu kaybedeceğiniz için onları fark etmeyeceksinizdir.
Kahverengi gözlü insanlar mavi gözlü olanlardan daha güvenilirdir. Belki de bunun nedeni, kahverengi gözlü insanların daha belirgin yüz özelliklerine sahip olmaları ve bu özelliklerin daha sıklıkla güvenilir olmasıdır.
Sevdiğimiz insanlarla konuşurken seslerimizi değiştiririz.

Hangi gerçekler sizin daha çok hoşunuza gitti?

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Faladdin Telefonlarımızı mı Dinliyor? Herkes Aynı Şeyi Düşünüyor: Bu Kadarını .Nasıl Biliyor? Olay Bir Kurgu Değil. Tamamen Gerçek Yaşanmış Bir Olay. Ülke Olarak Ahlaki Çöküşümüzün Nedeni Daha Güzel Anlatılamazdı Müzisyenim Diyenler Dinlesin.. Sokaktan Müzik Ziyafeti.. Acaba başkasının telefonunda nasıl kayıtlıyım diye merak ettiniz mi? İşte bunun cevabı