EĞİTİM
27 Ağustos 2018 ( 74 izlenme )
Reklamlar

Her Anne ve Babanın Mutlaka Bilmesi Gereken 3 Dakika Kuralı

Her anne ve baba çocuğu Dünyaya geldikten sonra ya çevresinin söylediği ya da kendi ön sezgilerine göre çocuklarına eğitim verir. Oysa ki yapılan davranışların bir çoğu yanlıştır. bunlardan en bilineni de çocuğuna sevgilerini gösterme konusundaki eksiklerdir. Bu yazıda anne ve babanın çocuğu ile daha iyi iletişim oluşturmasını sağlayacak 3 dakika kuralını öğrenecek ve çocuğunuzla daha sıkı bir bağ kuracaksınız


Çocuğunuzla işten sonra ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Teknik olarak, onlar için akşam yemeği hazırlamak yaklaşık 30 dakikaya, bir kitap okumak için yaklaşık 15 dakikaya ve iyi geceler demek için bir dakikaya ihtiyacınız var.

Ancak uzmanlara göre bütün bunların yanında, günün en önemli anı 3 dakika. Psikolog Nataliya Sirotich’e göre bu 3 dakikalık kuralı uygularsanız çocuğunuzun güven ve anlayışını tam olarak kazanabilirsiniz. İşte hem çok önemli hem de bir o kadar kolay 3 dakika kuralı.

3 dakika kuralı

Bu kural, çocuğunuzla her gün uzun veya kısa süren ayrılıkların sonunda bir araya gelmeyi telkin eder. Öyle ki; örneğin mağazada iken 5 dakika boyunca birbirinizi görmemiş olsanız bile bu kuralı uygulamalısınız.

Kural çok basit.Çocuğun gözleri ile aynı seviyeye inmek ve çocuğa 3 dakika boyunca sarılmak, bu esnada da ayrı kalınan sürede neler olduğunu sormaktır. Çocuğunuzu anaokulundan aldığınızda, okuldan veya işten eve döndüğünüzde bu kuralı uygulamak çok önemlidir.

Neden gerekli?

Psikoloğa göre, çocuğunuz karşılaştıktan sonraki ilk dakikalarda, hatırlayabilecekleri bilgileri söyler. Böylece, ebeveynler çocukları ile ilgili çok önemli şeyleri kaçırmazlar.

Aksi durumda çocuklar bütün akşam konuşmaya devam edecekler, her an yeni şeyler hatırlayacaklar.

Böyle bir ortamda ebeveynler pek çok şeyi kaçırabilirler çünkü onlar için konuşan çocuk bir gürültüden ibaret olacaktır.

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nagehan Alçı'dan 'öğrenci andı' kararıyla ilgili çok sert ifadeler Mutlu İnsanların Ortak Özellikleri Malatya'nın Sesi Programından güzel bir kesit...Kesinlikle izlenmeli! Amcanın vatan sevgisi hayran bıraktırıyor... PAYLAŞALIM herkes görsün... Japonya'da bir anaokulu öğrencileri, öğle yemeklerini tüm hazırlıklarını kendileri yapıp yemeklerini yiyorlar...