İLGİNÇ
21 Mart 2018 ( 186 izlenme )
Reklamlar

Hayata Ve Olaylara Bakış Açılarına Göre 5 İnsan Tipi!

Hayata bakış açısı değişik olan insan modelleri! 
1- Hep kendini suçlayan karakter:

Hayatı belki de en zor deneyimleyen gruptur. Bu gruptaki insanlar hayatlarında ne olursa olsun hep kendilerini suçlarlar. Eşi bağırır kendini suçlar, iş yerindeki arkadaşı tersler kendini suçlar, bir şeyler yolunda gitmez, kendini suçlar. Sürekli o suçludur, o hatalıdır. Kesin o bir şeyleri yanlış yapmış ve bu olaylara sebebiyet vermiştir.

Genellikle çocukluk çağlarında aşırı suçlanmış ve baskı görmüş kişilerde görülür. Bu kişiler için yaşam gerçekten çok zordur çünkü suçluluk ve pişmanlık duyguları insanı içten içe kemiren en büyük acılardan biridir. Acilen destek almaları ve bu aşırı kendini suçlama eğilimli düşünce yapısından kurtulmaları gerekir.

2- Hep kötümser bakan karakter:

Yine hayatı en zor deneyimleyen gruplardan biridir. Bu kişiler hayata, geçmişe, geleceğe hep negatif bakarlar. Sürekli her şeyin olumsuzunu düşündükleri için hayatlarına da hep olumsuzlukları çekerler. İşleri hiç rast gitmez. 
Genellikle çocukluk veya gençlik çağlarında büyük hayaller kurup da ulaşamayan, hayalleri sıklıkla yıkılan insanlarda görülür. Sebebi de şudur: Kişi bir konuda hayal kurar, çok heveslenir. Ama sonrasında bu hayaline ulaşamaz ve bundan dolayı büyük bir mutsuzluk yaşar. Bilinçaltı bu durumu kaydeder ve kişinin aynı mutsuzluğu tekrar yaşamaması için onun bir daha hayal kurmasını, bir şeyler için umutlanmasını engeller. 
Bu sayede hayallerinin yıkılması diye bir şey de söz konusu olamayacaktır.

Bu aslında bizim bilinçaltımızın yaşadığımız büyük mutsuzlukları tekrar yaşamamız için bir koruma mekanizmasıdır. İlk zamanlar işe yarar gibi gözükür ancak uzun vadede daha kötü sonuçlara yol açar. Çünkü geleceğe dair hep negatif düşünen, kötümser bakan kişi asla gelecekle ilgili hayaller kuramaz, kendisine hedefler, amaçlar belirleyemez. Uzun vadede bu insan derin bir mutsuzluğa gömülür çünkü artık bir geleceği, beklentileri ve umutları yoktur. Ayrıca bu bakış açısının sebep olduğu bir diğer problem de negatif düşüncenin insanın hayatına daha fazla negatiflik çekmesidir. Her konuda hep negatif düşünen birinin hayatına pozitif olaylar ve insanlar çekmesi neredeyse imkansızdır.

Hayata yeniden pozitif bakabilmenin ve yeniden hayal kurabilmenin, yeniden umut edebilmenin çeşitli teknikleri vardır ve bu kesinlikle başarılabilir bir hedeftir. Yeter ki kişi bu durumun farkında olsun ve değiştirmek istesin. Bununla ilgili birebir destek alabilir veya pozitif düşünceyle ilgili kitaplar okuyabilir.

3- Geçmişte yaşayan karakter:

Yine hayatı zor deneyimleyen bir gruptur. Geçmişten kopamazlar, hep geçmişte yaşarlar. Sürekli geçmişte yaşayan, hep geçmişi düşünen kişi geleceğe bakamaz. Çünkü yüzünüzü ya önünüze çevirirsiniz ya da arkanıza döner bakarsınız ama aynı anda hem önünüze hem de arkanıza bakamazsınız. Hep geriye bakan insan ileriye bakamaz, önünü göremez, umut edemez, hayal kuramaz, gelecekten bir şey bekleyemez ve mutsuzluğa mahkum olur. Bu yüzden geçmişte yaşamak demek sürekli depresyonda olmak demektir.

Acilen bu durumun farkına varmalı ve değiştirmesi gerekir. Eğer imkanları uygunsa bu durumla ilgili birebir destek almaları önerilir, eğer değilse yine bu konuyla ilgili birçok kitaplar vardır. Bu kitaplar okunarak da önemli derecede ilerlemeler sağlanabilir.

4- Hep kendini haklı gören karakterler:

Diğer karakterlerden farklı olarak bu kişilerin kendileri değil çevresindeki insanlar hayatı daha zor yaşarlar. Bu tip insanlar hayatı çevresindeki kişilere zehir ederler. Onlar hep haklıdır, asla hata yapmazlar, asla yanlış yapmazlar, hep başkaları suçludur, hep başkaları yanlıştır. Bu gruba giren insanlar ayrıca kendi aralarında 2 alt gruba ayrılırlar. Uysallar ve Agresifler.

Uysallar yaşadıkları ve başlarına gelen her şey için başkalarını suçlarlar ama en azından zararsızlardır. Oturup kendi kendilerini yerler, yani zararları kendilerinedir.

Ancak agresifler en tehlikeli gruptur. Hem hiçbir hatalarını kabul etmezler hem de bunlarla yüzleşmek zorunda kaldıklarında agresifleşirler, tepkiselleşirler hatta şiddete dahi başvurabilirler. 
Bu tür insanlara kimse şu anda içinde bulundukları ruh halini anlatamaz. Asla bu durumlarını kabullenmezler. Onlara göre başkaları onları kızdırıyordur ve onlar sinirlenmekte, agresifleşmekte son derece haklılardır.

Bu tür insanlar gördüğünüzde hızla uzaklaşın. Bu tür insanlara hiçbir şey anlatamazsınız, hiçbir şey kabullendiremezsiniz. Onlar hep haklılardır ve siz yanlış yaptığınız için sinirlenmektedirler. Şiddete başvurdukarında dahi kendilerini haklı görürler çünkü onlarda bir kabahat yoktur, sizin yüzünüzden olmuştur.

5- Hayata ve yaşanan her olaya geniş açıdan bakabilen insanlar:

Hayatın tadını çıkarabilen insanlar bu gruptaki insanlardır. Yaşanan her olayın bir sebebi ve anlamı olduğunu bilirler. Kendilerini veya başkalarını suçlamak veya sürekli hayıflanmak yerine sadece dersler çıkarırlar. Değiştirebildikleri şeyler için çaba harcar ve değiştirir, değiştiremedikleri şeyler için "demek ki böyle olması gerekiyormuş, demek ki hayırlısı buymuş, her işte bir hayır vardır, bu işte de mutlaka benim hayrıma olan bir şeyler vardır" derler. Sadece bu bakış açısını tam olarak uygulayabilmek bile bir insanın hayat kalitesini birkaç kat yukarı çeker. Bir de kişi bunun üzerine yaşadığı her olayla ilgili en az bir pozitif bakış açısı bulabiliyor ve kendini rahatlatabiliyorsa hayat tadından yenmez bir deneyime dönüşür. 
Eğer bunu kendi kendinize yapabiliyorsanız ne ala, şanslı azınlıktasınız demektir eğer yapamıyorsanız daha önceki maddelerde de belirttiğim gibi bu konuda da kitaplar okuyabilir veya imkanınız varsa birebir destek alabilirsiniz.

Mutlu ve sağlıcakla kalın sevgili dostlar ve özellikle agresif suçlayıcılardan kaçının, birilerinin sizin hayat enerjinizi özgüveninizi sömürmesine asla izin vermeyin. :))
Alıntıdır

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

50 annenin, Down sendromlu çocuklarıyla önyargıya karşı şarkı söyleyen duygusal videosu. Sıkıldığınız Zaman Yapabileceğiniz İnanılmaz Çizim Numaraları Bu videoyu izledikten sonra bir daha kulak çubuğu kullanmayacaksınız! Bulaşık Makinesi Ölümcül Tehlike Saçıyor