HİKAYE
26 Ocak 2019 ( 154 izlenme )
Reklamlar

Fotoğraftaki çocuğun adı Diego Frazao. Peki nedir bu fotoğrafın hikayesi?

DİEGO'NUN KEMANI...

Fotoğraftaki çocuğun adı Diego Frazao. Peki nedir bu fotoğrafın hikayesi?

Brezilya'da sokaklarda yaşıyordu Diego. Fakir bir aileye mensuptu. 4 yaşında menenjit geçirdi. Ağır bir zatürreye yakalandı. Tüm bu yaşadıkları sonrası ciddi bir hafıza problemi baş gösterdi. 

Günlerden bir gün, onu tesadüfen biri gördü. Mükemmel bir insan tarafından fark edilmişti. Şiddet dolu sokaklarda kaybolup gitmesin, bir suçlu olarak yetişmesin, erken yaşta ölmesin diye, bir keman öğretmeni olan Evandro Joao Silva, Dieogo’yu yanına aldı. Müziği sevdirerek ona keman çalmayı öğretti.

O denli ağır hastalıklar, hafıza kayıpları yaşamış olmasına rağmen, Diego keman çalma konusunda büyük aşamalar kaydetti.

'Kaderin kara' ise, önüne çıkan beyaz adamların da kaderi bazen kararır. Maalesef o güzel yürekli keman öğretmeni Joao Silva, bir gün sokakta kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü.

İşte bu fotoğraf, kendisine böylesi bir iyiliği yapan o güzel adamın cenazesinde, ona öğrettiği kemanı çalarak ağlayan 12 yaşındaki Diego’ya ait.

Brezilya ağlıyordu Silva’nın ardından…

Cenaze töreninde, sokaktan kurtardığı çocuklardan oluşan bir orkestra müzik icra ediyordu. Ve minik Diego Frazao da aralarındaydı. Diego ağlıyordu hocasının ardından keman çalarken.

Bu fotoğraf 2010 yılında dünyanın en etkileyici 20 fotoğrafı arasına girdi. 

Peki Diego’ya ne oldu? 

Maalesef, bu fotoğrafın çekildiği tarihin üzerinden çok geçmeden, 2010 yılında, tedavi edilemediği için lösemiden ötürü vefat etti.

Bize ise geriye, iyi kalpli tertemiz iki insanın hikayesi ve bir de Diego’nun bu ölümsüzleşen karesi kaldı. 

Ve şöyle diyordu şair kimsesizler için yazdığı şiirinde:

“Ağlayın aşinasız, sessiz can verenlere…”

(Alıntı)

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mustafa Kemal Atatürk'tür Çanakkale Atatürk Yunanlıların İzmir'e asker çıkardıkları 16 Mayıs günü Şişli'deki evinden otomobile atlayarak Galata rıhtımında geldi 1 Aylık Bebeğini Ve Kendisini Terkeden Eşine Yazdığı Mektup Okuyanları Ağlattı 4 Aylık Bebeğiyle Uçak Yolculuğu Yapan Anneden Diğer Yolculara Sevimli Jest