EĞİTİM
22 Mart 2019 ( 6 izlenme )
Reklamlar

Finlandiya'daki İnsanlar Okullarda ki Zorbalığa Son Vermek İçin Kusursuz Bir Yöntem Buldu

Finlandiya'daki insanlar Zorbalığa Son Vermek İçin Kusursuz Bir Yöntem Oluşturdu ve Her Okul Daha İyi Kullandı
Finlandiya okullarının, her şeyden önce küçüklerin eğitimi ile ilgilendikleri için birçok yönden takip etmek için mükemmel bir örnek olduğu bir sır değil. Finlandiya, zorbalıklara son vermek için Fin okullarında kullanılan zorbalık karşıtı bir program olan KiVa'nın yaratılmasıyla bir kez daha dünya için bir rol model haline geldi  . Bu eğitim girişimi, UIS tarafından yayımlanan  verilere göre , dünya çapında genç gencin 1 / 3'ünün yakın zamanda zorbalık yaşadığı için hayati öneme  sahip.

KiVa yöntemi

KiVa yöntemi, Finlandiya Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan bir zorbalık önleme programından oluşmaktadır. KiVa, Fince'de “zorbalığa karşı” anlamına gelen “Kiusaamista Vastaan” ın küçültülmesidir. 2007 yılında kuruldu ve aynı yıl, zorbalık vakalarını% 40 azalttı . Şu anda, Finlandiya okullarının% 90'ı zaten uygulamış ve sınıflardaki zorbalık vakalarını ortadan kaldırmayı başarmıştır.


KiVa'nın amacı, öğrencileri zorbalık tehlikesinden haberdar etmek ve zorbalığın savunucuları olmalarına yardımcı olmaktır. Çocuklar pasif tanık olmaktan vazgeçerler ve herkes kabadayı ile yüzleşirse (oyunu izlemek yerine), başka hiçbir çocuğa tekrar yapmayacaklarını bilir.

Program müdahale ve önleme üzerine kuruludur ve işte böyle çalışır:

Zorbalık vakalarının anonim olarak bildirilebildiği sanal bir posta kutusu kullanıyorlar.
Çocukların, kendilerini dinleyen, anlayan ve onlarla ilgilenen okuldaki bir yetişkine ihtiyaç duyduğundan, güvenebilecekleri bir öğretmenleri vardır. Teneffüs zamanında, öğretmenler davranışlarını izler.
Kurbanı destekliyorlar ve tanıkları duyarlılaştırıyorlar. Kurbanı rahatlatmak ve sorun çözülene kadar kabadayı ile diyalog kurmaktan sorumlu olacak 3 öğretmen uzmanı olacak.
Duygular ve değerler üzerinde çalışırlar. Çocuklar, akranlarının sözlü olmayan dilde neler hissettiğini belirlemeyi ve başkalarına karşı empati ve saygı duymaya çalışmayı öğrenirler.
Bu yönteme katılan öğrenciler 7-10 yaşlarında yaklaşık 20 ders alırlar. Bu şekilde, uzmanlar yaşa ve işe son vermek için yaşa bağlı olarak farklı zorbalık türlerini tanımlayabilir.Onu uygulamaya koyan ülkeler


Başarısı nedeniyle, bu yöntem diğer ülkelerde de uygulanmıştır (ve olmaya devam etmektedir). 2015'te, KiVa zorbalıkla mücadele programının ilk aşaması Arjantin, Kolombiya, İspanya, Meksika ve Şili'deki Latin Amerika ülkelerinde kabul edildi. O zaman, içerik yalnızca İngilizce olarak mevcuttu, bu yüzden iki dilli okullarda kullanılmaya başlandı. Hollanda, İngiltere, Almanya, Belçika, İtalya, Lüksemburg, Estonya, İsveç, Yeni Zelanda ve Macaristan gibi diğer ülkeler de bazı okullarda bu yöntemi kullanmaya başlamıştır.


Bonus: Çocuğunuz kabadayılıkta ne yapmalı?


Çocuğunuz size zorbalık edildiğini söylerse, size yardımcı olması için bazı yönergelere uymanız önerilir.

Onlara size güvenebileceklerini gösterin. Diyalog ve anlayış ortamı yaratmanın en iyi yolu budur.
Çocuğunuza, suçlanacak kişi olmadıklarını ve ne olursa olsun yanlarında olacağınızı açıklayın.
Çocuğunuzun öğretmenlerini ve öğretmenlerini sorun hakkında bilgilendirin. Sınıflarında neler olup bittiğinin farkında olmalı ve onu ortadan kaldırmanın bir yolunu bulmalıdırlar.
Desteğinize ek olarak, bazen çocuğunuzun psikolojik yardım alması da önerilir. Bu, durumu daha iyi ele almalarına yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/people-in-finland-created-a-foolproof-method-to-end-bullying-and-every-school-had-better-use-it-714010/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Genç bir Kimya Öğretmeninin Güzin Ablaya yazdığı mektup ve Güzin Ablanın verdiği cevaba bayılacaksınız Tüm Anne Babaların İstismar Konusunda Bilmesi Gerekenler… Ebeveynlerin Çocuklarına Mutlaka Öğretmesi Gereken 7 Şey Bir Öğretmen Bir Köyün Hayatını Böyle Değiştirir