EĞİTİM
08 Ekim 2018 ( 52 izlenme )
Reklamlar

Evinizde çocuğunuza zarar verebilecek 14 sıradan şey

Her gün, milyonlarca çocuk düşme, zehirlenme ve yanma nedeniyle yaralanmalara neden olur. Ve genellikle evde doğru bir şekilde gerçekleşir çünkü ebeveynler evlerini güvenli bir yer haline getirmek için ne kadar çabalasalar da, her şeyi hesaba katmak gerçekten zordur. Ayrıca, uzun yıllardır var olan bir şeydeki bir tehdidi tanımak zor.

1. Saksı bitkileri

Saksı bitkileri genellikle çocuklar için kolayca erişilebilir olduğundan, bir bitkinin tadına bakmalarını engelleyecek hiçbir şey yoktur . Ne yazık ki, sonuçlar oldukça üzücü olabilir. Örneğin, bir açelya zehirli şoklara neden olabilir ve sıklıkla evde tutulan dieffenbachia, yutulduğunda boğazın şişmesine neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, potansiyel olarak tehlikeli tüm bitkilerden kurtulmanız gerekir.

2. Soket kapakları

Soket kapakları yeni bir konsept değildir. Mesele şu ki, normal soket kapaklarını çıkarmak çok zor değil ve çok dikkat çekiyorlar. Yani, diğerleri daha gelişmiş kapakları seçin veya  bloke mobilya ile tüm prizler - bu şekilde daha güvenlidir.

3. Minderler ve yanlar
Yatağın minderleri ve yanları gerçekten tehlikelidir: uykularında hareket ederken, bebekler bunlardan boğulurlar. İster inanın ister inanmayın, çocuklar sık ​​sık yaralanırlar çünkü dekorasyona yakalanırlar. Bunu önlemek için yatakta bulunması gereken tek şey bir yataktır.4. Bir kaygan küvet

Küvette kayma ciddi yaralanmalara ve çocukların banyoda yalnız bırakıldıklarında boğulmasına neden olabilir. Kayma olasılığını azaltacak banyo zeminine kauçuk bir paspas koyun. Olası bir vuruştan kaynaklanan hasarı en aza indirgemek için musluğa bir kapak koyun  ve duvara bir küpeşte yerleştirin - 3 ya da 4 yaşındaki bir çocuğun sudan çıkmasına yardımcı olabilirler.

5. Saklanma yerleri
Çocuğun ağır bir örtüyle ya da kutularla dolu dar bir dolabın içinde bir göğsün içinde saklanması, kendi başlarına çıkamayacakları ve çok korkacak olmaları oldukça olasıdır. Böyle yerler kilitlenir, böylece bir çocuk nereye giderse, onları bulabileceksiniz.

6. Çöp kutuları
Çöp, tıpkı parlak olan her şey gibi, çocukların dikkatini çeker. Çocuğun çöp kutusundan (kötü şeker veya deterjan şişesi gibi) zehirli bir şey almasını önlemek için kutuyu bir kapakla kapatın ve saklayın - mutfak lavabosunun hemen altında olsa bile.

7. Korkuluklar

Eğer bir çocuk kendi başına merdivenlerden yukarı ve aşağı gitmek için yeterince yaşlıysa ve korkuluktan düşeceklerinden korkuyorsanız, aralarında bir çocuğun düşmesini engelleyecek bir balık ağı kurmayı deneyin. Ve bir bebek kapısı kullanmayı unutmayınız  - bu kapılar küçük çocukların merdivenlere girmesine izin vermez.8. Teller

Günümüzde elektronik cihazları kullanmayı bırakmak imkansız. Ancak telleri gizlemek mümkündür. Bir uzatma kablosunu ayakkabı kutusuna gizleyin (kendiniz yapabilirsiniz). Bazı telleri masa üstü ve duvarların altına takın. Bunları saklamanın bir başka yolu, kabloları zemine yerleştirmek için koli bandı kullanmaktır .

9. Kaygan zeminler
Kaygan zeminler ve halıdaki delikler evin etrafında çalışan bir çocuk için tehlikeli bir düşüşe neden olabilir. Bu durumdan korkarsanız, halıyı düzeltin veya tamamen çıkarın. Daha az kaygan hale getirmek için zemine özel bir karışım koyun (yaklaşık 10-15 dakika sürecektir). Banyoda bir lastik hasır koymak hakkında unutma.

10. Çekmeceler

Bir çocuğun bir kabinin içine girmesini ya da ağır bir çekmeceyi düşürmesini önlemek için kullanabileceğiniz özel kilitler vardır . Manyetik kilitler, kordon kilitleri, sürgülü kilitler, yaylı kilitler ve diğer seçenekler çocuğunuzu olası bir yaralanmadan koruyacak ve değerli eşyalarınızı onlardan koruyacaktır.


11. Hayvanlar

En cana yakın hayvanlar bile çocuklarınız için bir tehdit olabilir  , bu nedenle hayvanlarınız bir veteriner tarafından kontrol edilmeli, aşılanmalı ve iyi bir davranış öğretmelidir. Bir hayvan dostu seçerken gerçekten dikkatli olmalısınız: “aile” ırklarının köpekleri ve kedileri olsun. Çocuğun hayvanın yemeğine asla dokunmadığından veya hayvanın evine girmediğinden emin olun. Çocuklarınıza evcil hayvanlara saygı göstermelerini öğretin, böylece onlara agresif davranmayacaklar.

12. Plastik torbalar
Bazen, ebeveynler çocuklarından düzenli plastik poşet saklamayı unuturlar. Bu çantalar gürültülü olduğundan çocuklar için ilginç olabilirler ve onları başlarına koyabilir veya çiğneyebilirler. Ama onlar bunu yapabilecek kadar boğulabilirler. Plastik torbaları bir çocuğun onlara ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

13. Gaz sobaları ve lavabolar

Bir çocuğun bir gaz ocağı ile oynamasını önlemek için, çocuğunuzun evine gazı bırakmasına izin vermeyecek özel soba topuzu kapakları alın. Ve bir termoregüle su musluğu ayarlarsanız, çocuğunuz yanmayacak.14. Süslemeler

Ağır vazolar, heykeller ve çerçeveler çocuklara ve yapay meyvelere düşebilir ve kokulu mumlar genellikle yenir . Bunun olmasını önlemek için evde yenebilecek ya da düşebilecek hiçbir şey olmadığından emin olun. Örneğin, heykelleri yumuşak oyuncaklarla değiştirin.

Bonus: güvenli oyuncak al.


Oyuncaklar kadar eğlenceli olabildiği için, oldukça tehlikeli olabilirler. Örneğin, fidget spinner'ları kolayca kırılır ve küçük çocuklar küçük parçalar üzerinde boğulabilirler. Ayrıca, iplikçiler hafif bir esinti oluştururlar, bu nedenle çocuklar genellikle yüzlerine yakın tutar ve çatlak bir dişe yol açabilirler. Bu nedenle, çocuklarınız için oyuncak seçerken olası tüm tehlikeleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Unutmayın: Çocuğun yaralanmasını önlemek için birçok farklı yol olsa da, aynı zamanda keskin nesneleri saklamanın yanı sıra güvenliği öğretmek de önemlidir. Çocuklarınızın güvende olduğundan emin olmak için ne yapıyorsunuz?

Kaynak: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/14-ordinary-things-at-home-that-can-harm-your-child-622160/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

GRAMLA EKMEK... Ülke yoksuldu. Yoktu, yokluktu. 1930'lu yıllar, nüfus 16 milyon. Anne - babalar dikkat! Çocuğunuz YouTube'da sandığınız kadar masum çizgi filmler izlemiyor olabilir. Muğlalı Türkçe öğretmeni fiil çekimi. Çok iyiydi bu. Japonya'da minik öğrenciler güne böyle başlıyor