SAĞLIK
07 Mart 2019 ( 470 izlenme )
Reklamlar

En kısa sürede doktora gitmeniz gerektiğini gösteren beklenmeyen karaciğer hastalığı belirtileri

Karaciğer vücudumuzdaki birçok fonksiyondan sorumlu olan çok önemli bir organdır - başarısız olursa ölümcül olabilir. Şu anda,  tahminen 5.5 milyon Amerikalı, kronik karaciğer hastalığı veya sirozdan muzdarip. Bu nedenle, sizi ciddi bir konuda uyaracak karaciğer hasarının belirtilerini bilmek önemlidir.

1. Cildinizi ve gözlerinizi sararma yaşayabilirsiniz.
En kısa sürede doktora gitmeniz gerektiğini gösteren beklenmeyen karaciğer hastalığı belirtileri
Eğer bu semptomunuz varsa, karaciğeriniz büyük sıkıntıda demektir. Bu durum cildin, gözlerin beyazlarının ve sümüğün sarı bir pigmentasyonuna neden olan sarılık olarak bilinir  . Sarı renk, karaciğer safhasında bulunan sarımsı-turuncu pigmente sahip olan aşırı bilirubin nedeniyle ortaya çıkar.

Bir karaciğer sağlıklı olduğunda, bilirubini kolayca ortadan kaldırır. Fakat ciddi şekilde hasar görürse, kelimenin tam anlamıyla sararırsınız.

2. Yorgun ve yorgun hissedebilirsiniz.


Sadece temel yorgunluk değil, daha fazlası. Yorgunluk zihinsel ve fiziksel enerji eksikliği ile karakterizedir. Hiçbir şey yapmak için motivasyonunuz yok. Bazen onu yalnızca sabah hissedebilir ve yataktan kalkmak için işkence gibi hissedersiniz. Diğer zamanlarda tüm gün boyunca hissedebilirsiniz.

3. Karın şişkinliğiniz olabilir.


Karın şişliği , ağrıya neden olan rahatsız edici semptomlardan biri olabilir. Karın bölgesinde sıvı tutulduğunda olur. Bazı durumlarda, göbeğin o kadar şişirilmiş olabilir ki, hamileymişsin gibi görünüyor. Sıvı birikiminin bir sonucu olarak şişmiş bacaklarınız ve ayak bilekleriniz de olabilir.4. İştahsızlık ve kilo kaybı olabilir.


Genellikle doktorlar bunu kilo kaybının % 10'undan fazla olarak tanımlar  . Bu gibi durumlar aynı zamanda karın şişmesine de bağlanabilir. Çok şişirildiğinde, yemek yemek gibi hissetmezsin. Yemek yemek çok zor çünkü her seferinde acı hissedebilirsiniz.

5. Cildinizde örümcek anjiomları görebilirsiniz.


Bir  örümcek anjiyomu , cilt yüzeyine çok yakın bir yerde bulunan küçük, dilate edilmiş arteriyoller ağına benziyor. Onları göğsün üst yarısında, ellerde, boyunda ve yüzde bulursanız, karaciğer hastalığı belirtisi olabilir.

6. Vücudunuzda morluklar bulabilirsiniz.


Zarar görmüş bir karaciğeriniz varsa, protein üretimi durur veya yavaşlar. Kötü kan pıhtılaşmasına neden olur . Bu yüzden karaciğer hasarı olan insanlar sağlıklı bir kişiden daha kolay kanarlar veya çürürler.7. İdrarınız koyu renkli olabilir.


Gölgeler farklı olabilir ancak genel olarak idrarınızın rengi normalden daha koyu görünür . Kahverengi, koyu turuncu veya kehribar rengi yaşayabilirsiniz. Karaciğerde parçalanamayan aynı aşırı bilirubin nedeniyle oluşur.

8. Kaşıntılı hissedebilirsiniz.
En kısa sürede doktora gitmeniz gerektiğini gösteren beklenmeyen karaciğer hastalığı belirtileri
Tabii ki, herkes bazen kaşıntılı hissedebilir! Ancak karaciğerinizin sıkıntıda olduğu durumlarda, daha lokalize olan daha kaşıntılı bir cilt yaşayabilirsiniz. Karaciğerin artık filtre edemediği toksinler yüzünden olur. Vücudunuz çok sarhoş olduğunda , özellikle geceleri süper kaşıntılı hissedebilirsiniz .


Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vücudunuzda Aşırı Gerilimin Olduğu Bu Uyarıları Yok Saymayın Şarbona ilişkin bilgilendirme, hepimizin başına gelebilir, lütfen dikkatli olalım ! SENELERDİR BEL AĞRISI ÇEKİYORDU, TESADÜFEN BULUNDU, UYGULAYAN BEL AĞRISINDAN KURTULUYOR Diploma Tezini Türkiye'nin Ünlü Bir Margarin Fabrikasında Hazırlayan Uzmandan Uyarı; Margarin Kullanmayın !