İLGİNÇ
25 Nisan 2018 ( 76 izlenme )
Reklamlar

Duygusal Olarak Kararsız Kalmanız Size Zarar Verebilir

Duygular tamamen normaldir ve onlar için bir çeşit salıverme denemek sağlıklı olabilir. Hepimiz bazen gitmemize ve dünyaya nasıl hissettiğimizi göstermeliyiz. Ancak, birileri duygusal olarak dengesiz olduğunda, duygularının hayatlarını sürekli üstlenmelerine izin verirler. Verilen bir durumun kontrolünü ele almak için duygularını arabuluculuk etmek için uğraşırlar ve bu olduğunda kaos ortaya çıkar. Birisi duygusal olarak kararsız olduğunda, tünelin sonunda ışığa giden yolu bulamazlar.

Bazen hissettiklerimizi kontrol etmek gerçekten zordur ve duygusal olarak dengesiz olduğumuzu düşünmeye başlayabiliriz. Ancak bundan daha fazlası var. Birisi duygusal olarak dengesiz olduğunda, dengesizlikleri sadece vesilelerle değil, hayatlarını sürekli olarak etkiler. Bu yüzden birisi duygusal olarak kararsızsa, alabilecekleri tüm yardımlara ihtiyaç duyarlar.

Fakat duygusal olarak istikrarsız olduğumuz ve güvenecek kimsenin olmadığı durumlarda ne olur? Karşılaşabileceğimiz zorluklar ve belirtiler nelerdir? Duygusal olarak dengesiz olmak en iyi zamanlarda büyük bir meydan okumadır, bu yüzden onlara yardım etmek için bir kişiyi nasıl etkileyebileceğinin farkındayız. Burada birinin duygusal olarak dengesiz olduğu, hatta bir arkadaşının ya da ailenin üyesi olduğu bazı uyarı işaretleri var. 

Alışılmadık davranış

Aşırı şüphe veya gergin olmak, bir kişinin duygusal olarak kararsız olduğuna dair bir işarettir. Gerçeklikte güçlü bir kavrayışa sahip olmayan biri, daha sonra nasıl baş edeceğini bilmediği için harekete geçecektir. Birisi duygusal olarak kararsızsa, bildikleri her şeyi alırlar ve şüpheyle ve tamamen mantıksız ve anlamsız bir şeyden korkarak ayrılıncaya kadar döndürürler.


 
Mantıksız düşünme veya abartılı inançlar, alışılmadık davranışlar ve duygusal olarak dengesiz bir insanın belirtileridir. Eğer bir kişi mantıksız düşüncelere sahipse, bir şeyleri dökmeye ya da anlamadıkları bir şey söylemeye eğilimli olabilirler. Onların nedenlerini yaptıkları her şeyin arkasında olacaklar, ama akıl yürütmeleri çoğu zaman kimseye anlam ifade etmiyor, ama kendileri. Bu, birinin duygusal olarak dengesiz olduğu klasik bir işarettir.

Çekilme ve izolasyon

Her ikisi de ruhsal hastalık belirtileri, aslında uyarı işaretleridir. Depresyon ve anksiyete, insanların yalnız oldukları zamanlar için teselli bulmalarına neden olur. Düşünceleri ile onlara biraz alan vermek pozitif olsa da, duygusal olarak dengesiz bir insanın yalnız olduğu durumlarda, kuşku ve mantıksız düşünme gibi alışılmadık davranışlara dönüşme olasılıkları daha yüksektir. Kendi cihazlarına bırakıldıklarında, kendilerini dışarıdan yok edecekler.

Çeşitli etkinliklerden vazgeçmek de duygusal olarak dengesiz bir insanın işaretidir. Duygusal dengesizlikle birlikte sıklıkla depresyon gelir ve bozukluğa maruz kalanlar sıklıkla sevdikleri şeylere yoğun ilgi göstermezler. Birisi duygusal olarak dengesiz ise, bu çok yaygındır.

Mood değişiklikleri de yaygındır. Duygusal olarak kararsız olan bir kişi bipolar benzeri semptomlardan muzdarip olabilir, aşırı yüksekler yaşayabilir ve ardından aşırı düşük seviyelere daldırılabilir. Bu “yüksekler” olumlu gelse de, şiddetli eğilimlere ve diğer aşırı ve yararsız davranışlara da yol açabilirler.

Dürtüsellik

Duygusal olarak kararsız olan bir kişinin dürtüsel davranışı olabilir. Onların kalbini başlarının üstünden takip etme olasılıkları daha yüksektir ve bu yüzden o zamanlar kendi çıkarları içinde görünen şeyleri yaparlar, ancak uzun vadeli hasarlar yapabilirler. Dürtüsellik, birisi duygusal olarak dengesiz olduğunda tehlikelidir, çünkü duyguları zaten kargaşa içinde olduğunda daha az kontrol sağlar. Bu, kendilerinin veya başkalarının zarar görmediklerinden emin olmaları için, her zaman hüküm sürdürebilecekleri birine ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

Bu davranış aynı zamanda uyuşturucu, alkolün güvenli olmayan kullanımına da yol açmakta, hatta kendi kendine zarar verebilmektedir. Uyuşturucular ve alkol tüketilebilse de, kendi kendine zarar verme, bir kişinin hayatını sona erdirmek için yeterince yanlış ve kişinin intiharı veya zararlı düşünceleri olan bir kişi yalnız bırakılmamalıdır. Bu problemi olan bir kişi, bir tıbbi veya psikiyatri uzmanından derhal yardım almalıdır.

Kararsız ilişkiler

Duygusal olarak kararsız olan bir kişi sağlıklı bir ilişkiye sahip olamaz  . Onlar çok güvensiz veya tamamen müstakil olacak, bir uçtan diğerine geçecekler. Sürekli manifatura ya da arama, ilişkide güvensiz hissettikleri için, partneri ayrı iken sıkı gözetim altında tutmaya çalışırken çok yaygındır. Duygusal olarak ayrılan biri, özellikle sevdikleri kişi daha yakınlaşmaya çalışıyorsa, eşlerinden sürekli olarak uzaklaşacaktır. Bu davranış çok yıkıcı olabilir, bu nedenle duygusal olarak dengesiz bir insan, güvenilmez davranışlarıyla kırılan bir ilişkiyi kurtarmak için daha dürtüsel olabilir.

Kişinin duygusal olarak kararsız olduğu da daha az tehlikeli işaretler vardır.

Bu semptomların bazıları tamamen ilgisiz olsa da, diğerleri için olduğu gibi bunlara dikkat etmek de önemlidir. Bu davranışlar genellikle duygusal dengesizlik veya ciddi bir ruhsal bozukluk olup olmadığı konusunda daha kötü bir şey için bir katalizördür.

Bu belirtilerin sizin için geçerli olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede yardım almanız önemlidir. İşte dikkat etmeniz gereken belirtilerden bazıları: 

Uykusuz geceler

Eğer uykusuz geceler sizin ya da arkadaşınız için standartsa, birinin duygusal olarak dengesiz olduğuna dair bir işaret olabilir. Uykusuzluk birçok şeyden kaynaklanabilirken, duygularınız bir rollercoaster olduğunda, uyku düzeninizi kontrol etmek çok zordur. Stres düzeyiniz çok yüksek ve zihninizi kapatamazsınız. Zihnin o kadar uzundur ki, bütün gece uyuyamamanın sebeplerini düşünürsün ve uykusuz gecelere neden olabilir. Bu semptom özellikle kötü ise, uykusuzluğunuz olabilir ve sizi bir doktora yardım etmek için en iyi yoldur, böylece sizi yolda tekrar almak için mümkün olan en iyi tedaviyi alabilirsiniz.

yalan söyleme

Birçoğumuz bazen ya yüzünü kurtarmak ya da kendimizi yapışkan bir durumdan kurtarmak için yalan söylüyoruz. Bazı insanlar fark etmeden yalan söylerler. Fakat daha büyük şeyler hakkında sık sık yalan söylüyorsanız, duygusal olarak dengesiz olmanız mümkündür. Özellikle sevdiklerine yalan söylemek onların güvenine bir ihanettir, ve bunu sürekli yapmanın gerekliliğini hissediyorsanız, kararsız duygularınızın neden olabileceğiniz zararı görmenize izin vermemesi olabilir. Yalan söyleme gündelik hayatın bir parçası olsa da, yola kadar takip edilmesi tavsiye edilmez - yeterince derinlerde olduğunuzda, tekrar dışarı çıkmak neredeyse imkansızdır. İtibarınızı kurtarmak ve arkadaşlıklarınızı tekrar yoluna almak için mümkün olan en kısa zamanda temiz gelmeniz en iyisidir.

Karar vermekte zorlanmak

Karar vermekte zorlanmak, duygusal olarak dengesiz bir insan olduğunun göstergesi olabilir. Kararlar kaba olabilir, ancak sürekli bunları yapmakta zorluk çekiyorsanız, duygusal dengesizliğinizden kaynaklanabilir. Nasıl hissettiğinize dair bir kontrolünüz olmadığında, bir duruma nasıl tepki vermek istediğinizi yargılamak zordur ve özellikle seçim çok önemliyse, karar vermeyi çok zorlaştırabilir. İnsanlar size nasıl davranacaklarını önerebilir, ancak gidişat gerçekten zorlaşırsa bazı çözümleri bulmak için bir çeşit danışmanla görüşebilirsiniz.

Her zaman iyi bir ruh hali

İyi bir ruh halinde olmanın yanlış bir tarafı yok. Ama eğer iyi ruh haliniz sizi çok sinirlendiriyorsa, bu duygusal dengesizliğin işareti olabilir. Bu yüksekler her zaman pozitif değildir ve genellikle aşağı inme beklediğinizden daha kötüdür. Ayrıca, bu iyi ruh halleri sizi biraz tedirgin edebilir, çünkü ruh halinizin neden bu kadar iyi olduğunu soruyorsunuz.

Via Thinkaloud

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Muğlalı Türkçe öğretmeni fiil çekimi. Çok iyiydi bu. Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel ödülü almadan önce verdiği öğüt. BUNLARI DÜNYADA BİR TEK TÜRKLER YAPIYOR Yatakta yatış şeklinizin kişiliğinizi yansıttığını biliyor muydunuz?