EĞİTİM
08 Mart 2019 ( 582 izlenme )
Reklamlar

DEMOKRASİ CAHİL TOPLUMLAR İÇİN FELAKETTİR

Eski Yunanya'da Demokrasi fikri ilk ortaya çıktığında Sokrates bu fikri hiç benimsemediği gibi şiddetle de karşı çıkmıştır.
 Hatta platonun yazılarından da öyle anlıyoruz ki Sokrates'in idamına sebeb de demokrasiye karşı oluşudur.

Bir gün Sokrates yine taleberiyle sohbet ederken bir talebesi Sokrates'e sorar, "eğer demokrasi çoğunluğun kararıni kabul etmekse adil olan da bu değil midir? Mesela yüz kişinin rey kullandığı bir yerde elli bir kişinin kararına mi uymak daha adil ve doğru olur yoksa kırk dokuz  kişinin kararına uymak mı ? Hem çok mümkündür ki daha çok insanın daha az insandan yanılma ihtimali daha azdır. Şu halde sizin demokrasiye karşı çıkmanız doğru olmadığı gibi haklı da sayılmaz. 

Bunun üzerine Sokrates her zaman oldugu gibi soru cevap yöntemini kullanarak o talebeye önce sorar.
Bilge olmak mı daha zordur yoksa cahil olmak mı?
Talebe: Elbette ve hiç şüphesiz bilge olmak daha zordur. Bilge olmak için çok okumak araştirmak ve yorulmak gerekirken cahil olmak için bir şey yapmaya gerek  yoktur.

Sokrates: Peki o halde bize yine söyler misin toplumlarda cahil insanların sayısı mı çok olur yoksa bilge insanlarin sayısı mı çok olur?

Talebe: Şüphesiz cahil insanların sayısı fazla olur.

Sokrates: Bir gemide yüz yolcu bulunsa geminin nerde nasıl hangi yönde yelken açması gerektiğini kaptan mı daha iyi bilir yoksa o yüz yolcu mu?

Talebe: Eğer yolcular içinde denizcilik bilgisi olan yoksa, en iyi bilen kaptandır.

Sokrates: Herkes her konuda karar veremez ve herkes herşeyi bilemez. Her iş ehline verilmeli.

Talebe: Pek tabi olması gereken budur.

Sokrates: Peki o halde bize yine söyler misin kimin hangi konuda bilgili olup olmadığını bilmeden sadece çoğunluk olduklari için kararlarını doğru bulmak adil ve doğru mu? Bir toplumda cahillerin sayısı bilgelerden çoksa orada Demokrasi olmaz.....!

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Öğretmenin Tatile Girerken Öğrenci ve Velilere Verdiği Tatil Ödevi Rekor Paylaşım ve Beğeni Aldı Kız Çocuğu Yetiştiren Annelere 10 Öğüt İşte en mutsuz olduğumuz yaş Türkiye'de Yaşayan Japonların Gözünden: Türkler Nasıl İnsanlar?