EĞİTİM
20 Mart 2018 ( 1928 izlenme )
Reklamlar

Çocukların Mutlu Olmasını Önleyen 10 Hatalı Ebeveynlik Davranışı

Ebeveynler olarak, ana mesleğiniz çocuklarınızı, kendilerini dünyada kendi başlarına yönetebilecek sağlıklı, mutlu yetişkinler olacak şekilde yetiştirmektir. Kuşkusuz, ebeveynlerin çocuklarını yetişkinlikten geçirerek kendi deneyimlerine dayanarak çoğalmarını yönlendirmek için kullandıkları birçok farklı teknik vardır. Ne yazık ki, iyi olandan daha fazla zarar veren ve oğlunuzun veya kızınızın mutsuz bir çocukluk geçirmesine neden olabilecek bazı ebeveynlik teknikleri vardır.

Ebeveynlerin çocuklarının daha mutlu ve sağlıklı yetişkinler için büyüdüğü onlardan kaçınması gereken on davranış. İşlemeleri kolay olduğu için dikkat edin.

1. Çok Fazla Kodlama
Birçok ebeveynin yaptığı yaygın bir hata, çocuklarınız için kendi başlarına yapabilecekleri görevleri gerçekleştirmektir. Çok fazla coddling, kendilerine asla inanmayacakları ve kendileri için bir şeyler yapmak için başkalarına güvenecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, çocuklarınıza bir şeyler yapmasını ve yapmalarını sağlayın, böylece kendi yeteneklerine daha fazla inanmaya başlayabilirler.

2. Helikopter
Bu, İngiliz dilinde yeni bir kelime yaratması çok yaygın bir hatadır. Çocuğunuzun her hareketini, hayatında sahip olabileceği her türlü özgüvenden uzaklaştığınız noktaya kadar takip ettiğiniz yerdir. Helikopterle, çocuğunuza kendi kararlarını vermek için kendilerine güvenilmeyeceklerini söylüyorsunuz ve onlara daha az risk alarak, mutsuz bir hayata yol açacaklarını söyleyeceksiniz. Yani, yardıma ihtiyaç duyduklarında onlar için orada olun, ama aksi halde onların yolundan çekilin

3. Uygunsuz Övgü
Olumlu olmak için bir şey, çocuğunuzu hiçbir motivasyon olmadan kendi yapması gereken eylemler için övmek başka bir şey. Örneğin, yatağını oluşturan 10 yaşındaki bir çocuk beklenmelidir, olağanüstü bir şey başarmış gibi övünmemelidir. Öyleyse, notlarını geliştirdiklerinde ya da yeni ve farklı olan bir şeyi denemek için övgüleri koruyun.

4. Çok Sıkı Olmak
Temel olarak, çocuğun gelecekte yaşanabilecek davranışsal sorunları yaratamayacağı standartlar uyguluyorsunuz. Çocuklarınız, çizgiyi geçtiklerinde makul sınırlar ve uygun ceza verilmelidir. Sınırlar koymaya çok fazla dayanarak, onların etrafındaki dünyayla etkileşim kurma yeteneklerini sınırlayan özgürlüklerini kısıtlıyorsunuz. Bu nedenle, yaklaşımınızda mantıklı olun, böylece çocuğunuz büyüdüğünde daha mutlu ve daha sağlıklı olabilir.

5. Vaat ettiğiniz şeyi uygulama
Çocuğunuza yapmakta olduğunuz bir şeyi yapmamanızı söylemek, doğru olanla yanlış olan arasında yanlış anlaşılmalara neden olan karışık mesajlar göndermektir. Sadece yetişkinler için iyi bir şey olduğunu söyleyerek daha da kötüleştirebilirsiniz, ancak çocuklar için değil. Elbette, doğası gereği çelişkili durumlar olabilir, ancak net açıklamalar ve uygun rehberlik olması gerekir, dolayısıyla yanlış anlaşılmaların olmaması gerekir.

6. Başarısızlığın Kötü Olduğunu Öğretmek
Herkes hayatlarının bir noktasında başarısız olur. Başarısızlık kötü olan bir şey değildir, yaşamınızdaki yönünü iyileştirmek veya değiştirmek için öğrenilebilecek bir şeydir. Çocuğunuza öğretmenin kabul edilemez olduğunu öğretmek motive edici değildir, aksine hayatlarının geri kalanında onları etkileyecek korkuyu ve tutumu aşılamaktır. Çocuğunuzu denemeye devam etmesini teşvik etmek için başarısızlıkla başa çıkın.

7. Çocuğunuzun Arkadaşı Olmak
Ne yazık ki, çocuğun ebeveyni sizsiniz, bu da sizin işinizin sizin gibi olmasını istemediğiniz anlamına gelir, fakat sizin için onlara nasıl hayatta başarılı olabileceğini öğretin. Çocuğunuzun kızdığı veya hayal kırıklığına uğradığı zamanlar olacaktır. O zamanlar geçecek, ama çocuğunuzun şımarık olması hayatlarının geri kalanında orada olacak. Öyleyse, kararlarınızın çocuğunuzu şu an mutlu etmeyeceği zamanlar olacağını kabul edin, ancak hayatlarının geri kalanı için daha mutlu olacaklar.


 
8. Çocuğunuzun Arkadaşlarını Seçme
Arkadaşlıklar, çocuğunuza dikte edilemeyen benzersiz şekillerde gelişir. Çocuğunuzun arkadaşını seçme veya arkadaşlıklarını cesaretlendirme rolünü üstlenerek olumsuz bir etkisi olacaktır. Bunun nedeni, çocuğunuzun kendi içgüdülerine güvenmesini önleyerek hayatlarında daha az mutlu olmaya yol açmasıdır. Arkadaşlıklar zamanla doğal olarak gelişir ve çoğu kurslarını yürütür. Yani, çocuğunuz sevmediğiniz biriyle arkadaşlık kurduğunda cesaret kırıcı olmayın. Bunun yerine, pozitif olun ve farklı kökenden ve kültürlerden gelen insanlarla arkadaşlık kurmaları için arzularınızı ifade edin, böylece etraflarındakiler hakkında daha fazla şey bilirler.

9. Mükemmel bir hayat sürdüğünü iddia ediyorsun
Geçmişteki hatalarınızı paylaşmak, çocuğunuzun gözünde sizi daha az ebeveyn yapmaz. Onları açmaya ve herkesin hata yaptığını öğrenmeye yardımcı olur. Onlara, yaptıkları gibi öğrendikleri hatalarını, daha önce yaptıkları gibi paylaşmalısınız. Onlara ne olduğunu, ne öğrendiğini ve bugün hayatını nasıl yaşadığını anlat. Çocuklarınızın hayatlarında birçok farklı etkiyle karşılaşacağını unutmayın, sadece en iyisi olmanız gerekir.

10. Vade önceden tahmin edilemez
Zeki olmak ve olgun olmak arasında gerçek bir fark var. Bazı çocuklar çabuk olgunlaşırlar, bazıları ise oldukça zeki olsalar bile zamanlarını alırlar. Çocuğunuzun yaşı diğer çocuklara göre daha zeki olması, onların ek sorumlulukları yerine getirme noktasına geldikleri anlamına gelmez. Dolayısıyla, kendi hızlarında olgunlaşmasına izin vermeli ve kendi başlarına daha çok şey yaptığını fark etmelisiniz.

-

Bazı yönlerden, ebeveynlerin uzun vadede çocuklarına zarar verebilecek davranışlarını tanımlamaları daha kolaydır. Unutmayın, mükemmel olmayacaksınız ve yol boyunca hatalar yapacaksınız. Bu olduğunda, olana kadar sahip olmalısın ve daha iyisini yapmaya çalışmalısın. Bu on ebeveynlik hatalarından kaçınarak, daha mutlu ve sağlıklı çocuklara sahip olacak davranışlara daha fazla odaklanabilirsiniz.

Kaynak: http://tranquilmonkey.com/parenting-behaviors-that-prevent-children-from-being-happy/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Her 5 Kız Öğrenciden 1'i Erkek Arkadaşından Şiddet Görüyor Singapur'da 14 Yaşındaki Öğrencilere Sorulan Matematik Sorusu Köpek saldırısına karşı ne yapılmalı? İzlediğim bu video çok hoşuma gitti. Almanca bilmeyen arkadaşlar için çevireyim dedim. İyi seyirler