EĞİTİM
08 Şubat 2018 ( 585 izlenme )
Reklamlar

Çocuğunuza Aşkım, Anneciğim, Babacığım, Halacığım, Dayıcığım" sözcükleriyle hitap etmeyin!


Sevgili Anne Babalar,

Çevrenizde çocuklarına "anneciğim, babacığım, dayıcığım, teyzeciğim" gibi sözlerle hitap eden anne babalar ve aile üyeleri görmüş olabilirsiniz. Belki de siz de çocuğunuza bu şekilde hitap ediyorsunuz. Peki bu şekilde hitap etmek çocuğun kişiliği ve sağlıklı gelişimi açısından doğru mu?

Birçok anne baba bu şekilde hitabın daha samimi ve içten olduğunu düşünerek böyle hitap ediyor ve sonrasında artık çocuğun adı unutuluyor. Tüm aile üyeleri akraba derecelerine göre hitaplarda bulunuyor; babaannem, annem, babacığım, halacığım gibi.

 
Bu şekilde hitap etmek çocuğun sağlıklı kişilik gelişimi açısından kesinlikle doğru değil. Çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmayın. Ona saygı duyduğunuzu ismiyle hitap ederek gösterebilirsiniz. Eğer çocuğunuza bu şekilde hitap edecekseniz neden bir isim koydunuz? Eğer herkes farklı şekilde hitap ederse çocuk kişiliğini, bireyselliğini nasıl geliştirebilir?

Çocuklara sadece bu şekilde de hitap edilmiyor. Bazı anne babalar çocuklarına "aşkım, bitanem, canım, prensesim, balım" gibi aşk sözcükleri ile de hitap ediyorlar. Çocuğunuz sizin çocuğunuz mu, yoksa aşkınız mı? Çocuğunuza sadece ismiyle hitap ederek sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz
 

Lütfen çocuğunuzun sağlıklı kişilik gelişimini desteklemek için  sadece ismi ile hitap edin. Çocuğunuza anneciğim, babacığım sözcükleriyle hitap ederseniz size olan bağımlılığını daha da artırmış olursunuz.

Çocuğunuzun ismini unutmaması dileğiyle,

 
Uzman Pedagog Sevil Yavuz,

Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Çocuk, Ergen, Aile Psikoloğu

 

Parenting Skills & Counseling Center

www.pedagogsevilyavuz.com

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çocuklar yaz tatilinde ne yapmalı? Anne baba olarak biz onlara nasıl davranmalıyız? Çocuklarınız Bu 7 Davranışı Sergiliyorsa Endişe Etmelisiniz Ebeveynlerin Çocuklarına Mutlaka Öğretmesi Gereken 7 Şey Çok ödev veren öğretmenine 1.sınıf öğrencisinin mektubu ve annesinin tepkisi