EĞİTİM
29 Mart 2018 ( 435 izlenme )
Reklamlar

Çocuğunuz Yaramazlık Yapmıyorsa Dikkatli Olun!

Çocuğunuzun yaramazlık yapması aslında çok iyi bir şeymiş. 
“Yaramazlık” yapan çocuğa karşı nasıl bir tavır sergilenmeli, Tüm çocuklar yaramazlık yapar, bazıları çok yapar bazıları az. Bu çocukların en doğal hakkıdır, hiç yaramazlık yapmayan çocuk yoktur, varsa da ya da çocuğunuzun hiç yaramazlık yapmadığını düşünüyorsanız bu büyük bir ihtimalle çocuğunuzda bilişsel ve fiziksel bir gelişim sorunun belirtisidir. Tabi yaramazlığın önce çerçevesini çizmemiz gerekmektedir. Yaramazlık; çocukların özellikle akranları ile paylaşımda bulunurlarken ya da tek başlarına olduklarından ihtiyaçlarına ve zevk aldıkları şekilde keyfi davranmaları durumudur. Bu tanımın açılımına, mutfakta üst raftaki şeker tabağını alırken kırmak, arkadaşları ile evin içinde futbol oynarken camı ya da vazoyu kırmak gibi olumsuz sonuçlar da doğurabilen bu davranış biçimleri aslında çocuğun pek çok anlamda sağlıklı bir ruh haline ve fiziksel gelişime sahip olduğunu gösterir. Bu noktada bu yaramazlık durumunu ailelerin yapıcı ve pozitif bir şekilde çocuğun gelişimine olumlu dönüşleri olacak şekilde sokmaları gerekmektedir. Çocuğu çok fazla baskılamadan, olumlu davranışları pekiştirirken olumsuz davranışları da kişiliğine zarar vermeyecek şekilde davranış üzerinden sorgulamasını sağlamalı ve bir daha ki sefere bu ve bunun gibi bir davranışı ortaya koyacağı bir uyaran olduğunda daha önce yaşanmış olan olumsuz sonucu da hesaba katmasını sağlamalıdır. Tabi ki bunu yaparken olabildiğince titiz davranılmalı çocuğun yaş-dönem özellikleri ve varsa özellikli durumlarını hesaba katarak süreci yönetmeli ve süreçte çocuktan bu doğrultuda beklenti içine girilmelidir.
 

Bireyin gelişiminde pek çok kritik evre vardır, bunlardan birisi de kendi ihtiyaçlarına ve zevklerine ayırdığı “dikkat” kalitesini, büyümeyle birlikte başkalarının zevklerine ve ihtiyaçlarına yönelik sunulan işbirliği teklifine de aktara bilmesidir. Bir çocuk akşama kadar hoşuna giden bir oyun için sizi işbirliğine zorlayabilir. Çocuğun ilerleyen yaşlarda, özellikle okul çağına geldiğinde, ilgisini çekmeyen, merkezde kendisinin yer almadığı pek çok konuda (dersler, kurallar, öğretmenlerin yönergeleri vb. gibi) dikkatini verebilmesi bu noktada yetişkin davranışlarının çocuğun ilgilisini dikkatini çekecek kanallar yaratabilmesi gerekmektedir.

Dikkat, ertelenmiş haz, içinde bulunduğunuz toplumda mutlu yaşamayı becerebilmek. İçinde bulunduğumuz toplumun gelişen iletişim olanakları, teknoloji kullanımındaki kontrolsüzlük ve kültürel gelişimin biyolojik gelişimin önünde gidiyor olması beraberinde pek çok toplumsal sorun doğurmaktadır. Bu sorunlar direkt olarak sizden ve ya çevrenizdeki direkt ilişki içinde olduğunuz bireylerden kaynaklanmıyor olsa bile toplumun bir parçası olduğunuz için dolaylı da olsa sizi etkilemektedir.
Unutmayın Sistemsizsiniz.  insan


 


Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Okulların ne zaman açılacağını nasıl anlarız? Bir Çocuktan Anne ve Babalara Öğütler. LÜTFEN BU YAZIYI DİKKATLİCE OKUYUN ! İki Nesil Arasındaki Müthiş Karşılaştırma Hangi Yaş Çocuğuna, Cinsellik Nasıl Anlatılmalı?