SAĞLIK
14 Kasım 2018 ( 172 izlenme )
Reklamlar

Bipolar Bozukluğu Belirtileri

Bipolar bozukluğu belirtileri? Bipolar bozukluğu nasıl olur ve nasıl gelişir? Kimler bu hastalığa yakalanır ve kimler bu hastalıktan muzdarip olurlar? Bipolar bozukluğuna yakalanma riski? İşte bipolar bozuklu ile ilgili tüm sorular ve yanıtlar
Bipolar bozukluk, 20’li yaşlarda başlasa da çocukluk çağında ya da 50’li yaşlarda ilk kez ortaya çıkabiliyor. Hastalığın teşhisi 10 yılı bulabiliyor.
Dünyada yaklaşık 60 milyon bipolar bozukluk hastasının olduğuna dikkat çeken Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü; doğru tedavi yöntemlerinin hastalıkta olumlu sonuçlar yaratacağına vurgu yapıyor.

Bipolar bozukluğun görülme oranının ırk, meslek, gelir düzeyi gibi durumlara göre değişmemekle birlikte, ortalama yüzde 1 olduğunu belirtiyor.
Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, hastalığın dünya genelinde görülme sıklığının %1 olarak kabul edildiği, ancak bipolar II (hipomani/depresyon) bozukluğunun tanınmasındaki artışla bu oranın %5’e kadar yükselebileceği belirtiliyor.

Bipolar bozukluk belirtileri neler?
Bir duygu-durum bozukluğu olan bipolar bozukluk; manik, hipomanik ve depresif dönemlerden oluşan bir hastalıktır.


 
Bipolar belirtileri: Hastalığın en belirgin özelliği öngörülemeyen duygudurum geçişlerinin olmasıdır. Manik dönemde enerji artışı, düşüncelerde ve konuşmada hızlanma, huzursuzluk, uyku gereksiniminde azalma, aşırı mutluluk hali, para harcamada ve cinsel dürtülerde artış, kendini herkesten üstün görme ve gerçekleşmesi mümkün olmayacak planlar yapma gibi davranışlar görülebilir.

Depresif dönemde ise kişi hayattan zevk almama, üzüntü, kontrol edilemeyen ağlama, enerji azlığı, iştahta azalma ya da artış, uykuda azalma, ölüm ya da intihar düşünceleri gibi belirtiler gösterebilir.

Bipolar II ise tekrarlayan depresyon dönemleri arasında zaman zaman hipomani (maniden daha hafif belirtileri olan dönem) dönemlerinin yaşandığı bir duygudurum bozukluğudur. Hızlı döngülü bipolar bozukluk ise bir yıl içinde en az dört duygudurum (mani/hipomani ve depresyon) bozukluğu olarak belirtiliyor.


 
Bipolar bozuklukta, ilaç tedavisinin yanı sıra hastanın ve ailesinin hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi, alkol ve madde kullanımının kısıtlanması, hatta mümkünse sonlandırılması, uyku-uyanıklık saatlerinin normal vücut ritmine uyacak şekilde ayarlanması, stresle başa çıkma stratejilerini öğrenmek de oldukça önem taşır.

Kaynak: https://indigodergisi.com/2018/05/bipolar-bozukluk-belirtileri/?fbclid=IwAR1yi55yQdHyg4SfNKOCW12cZ4KVtyZ5nJpeuVywsjxF-wP7Gdps9X_6Guk

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Evinizde Bulunan Malzemeler Sayesinde Diş Ağrınızı Geçirebilirsiniz SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETE TEPKİ İÇİN UZMAN BİR DOKTORDAN ANLAMLI MEKTUP, LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYALIM Eğer Beklenilen Fırtına Gerçekleşecek Olursa Öncesinde ve Fırtına Sırasında Ne Yapmalıyız Eller Neden Buruşur ve Tüyler Neden Diken Diken Olur!