SAĞLIK
12 Nisan 2019 ( 84 izlenme )
Reklamlar

Baş Ağrınıza Göre Hastalığınızı Öğrenin

Baş ağrısı genelde bir çok insanın yaşadığı en çok rahatsızlık veren bir olaydır. Bu rahatsız edici ve günlük yaşantınızı kabusa çeviren baş ağrılarının belirli adları vardır. Sizde baş ağrı tipinize göre hangi hastalığa sahip olduğunuzu öğrenin
Hepimiz zaman zaman baş sızısı sürükleriz ve kurtulmanın en basit yolu bir muz yiyip üzerine su içmektir. Şayet bu usul işe yaramıyorsa azıcık daha güçlü bir sızıyla uğraşıyoruz demektir.

Peki, ne cins baş sızıları var? Hangisi neyin nedeni? Bu suallerin yanıtını siz de merak ediyorsanız, içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Genel olarak 4 tip vardır ve kimilerini bir ilaç almayla ne yazık ki geçiremezsiniz. Bu nedenle size farkı usuller göstereceğiz.

Sinüs Sızısı

Sinüzit hastasıysanız bu sızıyı yakından tanırsınız. Sinüslerdeki iltihaplanmalar ciddi sızılara neden olur. Yanaklar, alın ve göz bölgesinde sızı sezersiniz. Ayrıca ateşiniz de çıkar.

Tedavi: Bol akışkan harcayın, bol bol C vitaminli meyve ve sebzeler yiyin. Sıcak bir çorba da takviyeci olacaktır. Yeşil çay da sinüzit ağrılarını hafifletmesini öğrenilir. Sınamaktan hasar gelmez.

Gerginlik Sızısı

Genel sızı çeşididir. Bedeniniz ağır stres atındayken özellikle şakaklarınızı zonklatan bu sızı başınızın üst kısmında belirir ve oradan şakaklarınıza dağılarak size güç saatler yaşatır. Hatta fazla gidişatlarda mide bulantısına ve kusmaya kadar götürebilir.

Tedavi: Nane yağıyla başınıza masaj yaparak sızıyı gevşetebilirsiniz. Bir kadeh sıcak zencefil çayı da takviyeci olacaktır.

Küme Sızı

Genellikle bayanlarda görülen bu tip sızılar başınızda kümelenmiş değişik bölgelerin ağrımasından dolayı bu adla anılır ve bir anda şiddetli bir biçimde başlamasıyla bilinir.

Tedavi: Acı biber kremini burun deliklerinize uygulayarak asap uçlarını uyuşturun ve kendinizi rahatlatın.

Migren

25-55 yaş arası insanlarda görülen en can sıkıcı sızılardan biridir. Baş dönmesi, mide bulantısı, ışık hassasiyeti ve daha bir çok meseleye neden olan bu sızılar başınızın üzerinden başlar ve alt doğru yayılır.

Tedavi: Migren hastaları omega 3 yağ asitleri ve b12 vitamini kullanımının yararlarından sıklıkla bahsetmektedir.

Ayrıca kumpaslı egzersiz yaparsanız da migren sızılarınız eksilecektir. İlaçlara bağımlı olmaktansa bedeninizin kendisini iyileştirmesine izin vermek her zaman daha iyi bir alternatiftir.

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aman Dikkat! Meme Kanserinin En Belirgin Belirtileri Canan Karatay dünyanın en sağlıklı gıdasını açıkladı Eğer Islak Saç İle Uyursanız! Sizin de Başınıza Gelebilir. Ayak ağrısı için yapılması gereken egzersizler