HİKAYE
10 Mart 2019 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Atatürk'ü uzaktan veya bütün fotoğraflarını görenler,

Atatürk'ü uzaktan veya bütün fotoğraflarını görenler, O'nun hâkim çehresinin ifadesinde daima bir sertlik, gür kaşlarının örttüğü gözlerinde derin bir bakış ile alnı düşünceli çizgilerle örtülü bir ifade bulurlar. Gülen resmini bulmak ender bir olaydır. Halbuki Atatürk'ü yakından tanıyanlar bilirler ki, Atatürk'ün sert ifadesi yanında neşeli bir karakteri vardır.
*
O, bizzat
"Neşeli olmayan insanlardan iki türlü şüphe edilir" derdi "ya hastadır veyahut o insanın başkalarına bildirmek istemediği bir kuruntusu bir derdi vardır." diyerek, 
bireylerin neşeli olmasının manevi yönden sağlıklı olduğunun göstergesi olduğuna vurgu yapardı.
*
Atatürk, yaptığı işlerle övünmektense daima yeni yapacağı işleri düşünmüştür. Bir anket münasebetiyle, Vasıf Çınar Atatürk'ün başardığı işlerden söz açmıştı, kendisine sordu "Sizin en büyük eseriniz hangisidir ?" Atatürk'ün kısa cevabı şu olmuştur: "Benim yaptığım işler, biri diğerine bağlı ve lüzumlu olan şeylerdir. Fakat bana yaptıklarımdan değil, yapacaklarımdan ( sual edin ) bahsedin."
*
Atatürk ne kadar bir asker, komutan, yönetici olsa da; duyguları, sevinçleri, sinir ve neşesi bizden biriydi. Ulusuyla bütünleşme yöneliminin en tipik göstergelerinden biri de şu kısa öyküde belirlenir:

Cumhuriyetin on ikinci yıl dönümü için bir sıra dövizler hazırlanmıştır.

Bunlar içinde şöyleleri vardır:

''Atatürk bizim en büyüğümüzdür.'', '' Atatürk bu milletin en yücesidir.'' ''Türk Milleti asırlardır bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı.'' 'Atatürk listeyi dikkatle gözden geçirir. Bunlar ve bunlara benzeyenleri çizerek, hepsinin yerine kendini en iyi ifade eden şu satırları yazar:

''Atatürk bizden biridir.''

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Malatya türkülerini, Malatya’da görev yapan müzik öğretmenlerinden dinlemek ister misiniz? Yeni Evlenen Kadının Başına Gelen İbretlik Olay... Eğer bir gün keşke demek istemiyorsan; 3 Şeyi doğru seç! Eşini, İşini, Arkadaşını... Yunus Emre Katledilen Bir Aileden Geriye Kalan 6 Aylık Bebeği Olay Mahallinde Emziren Hemşirenin 7 Yıl Sonra Çocukla Karşılaşması