SAĞLIK
12 Nisan 2019 ( 6660 izlenme )
Reklamlar

Alzheimer’ın Belirtileri 20 Yıl Önceden Başlar: Şayet Sizde de Bu Belirtiler Varsa..

Çağımızın henüz çaresi bulunamayan hastalıklarından biri olan halk dilinde bunama yani Alzheimer’ın belirtileri kendini çok uzun yıllar önce belli oluyor. İşte Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ'ın sıraladığı Alzheimer’ın 12 önemli belirtisi:

Alzheimer’ın Belirtileri 20 Yıl Önceden Başlar: Şayet Sizde de Bu Belirtiler Varsa..
 
Bir beyin hastalığı olarak adlandırılan Alzheimer’ın farklı uyarıcı belirtileri olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bu belirtileri 12 maddede şu şekilde sıraladı:

1-Gündelik hayatı etkileyen unutkanlıklar. Özellikle çok yakın dönemi ilgilendiren randevu, toplantı, alışveriş listesi ve diğer güncel bilgilerin unutulması.

2-Planlama ve hesaplama zorlukları. Faturaların unutulması, sürekli yaptığı bir yemeğin tarifini bile hatırlayamama, günlük işlerin sırası ve süresiyle ilgili yaşanan zorluklar.

3-Daha önce sorunsuz yapılan iş ve ev görevlerinde aksama. Evin düzeniyle ilgili karışıklık, eşyaların nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgilerin hatırlanmasında zorluk.

4-Zamanla ve yerlerle ilgili yaşanan kafa karışıklığı. Düzenli gidilen dükkanların, caminin ya da işyerinin bulunamaması. Günün saatlerini, günleri, ayları karıştırma, evin odalarını karıştırma.

5-Görüntüleri algılama zorluğu. Bu zorluk hem yazıları okumada hem de şekil algısındaki bozuklukla ortaya çıkar. Bazı görüntüler çok önceleri görülmüş başka mekanlarla karıştırılabilir. İnsanların birbirine benzer yüz
ifadelerinden farklı kimlik çıkartmak. Trafikte sorun yaşamak.

6-Konuşma ve anlamada zayıflama, kelime sayısında azalma, anlam kaymaları.

7-Eşyaları olağan yerlerden farklı yerlere koymak ve unutarak yakınlarını kaybetmekle veya hırsızlıkla suçlama. Örneğin ayakkabıyı buzdolabına koyma, yumurtaları yatak altına saklama gibi.

8-Yargılama ve karar vermede güçlük. Gündelik hayat içinde önceleri kolaylıkla alınan kararlar için uzun zamanlar geçirme, bir türlü karar verememe ya da olağandışı şaşırtıcı kararlar.

9-Sosyal aktivitelerden çekilme. Düzenli olarak yapılan sosyal birlikteliklerden vazgeçme. Sınıf toplantılarına gitmeme gibi. Buna karşılık eve kapanma ve tek düzen yaşantıya geçiş.

10-Kişilik ve davranış değişiklikleri. Örneğin eli açık bir kişiyken cimri birisine, ya da cimriyken savurgan birine dönüşmek.

11-Abartılmış cinsel eğilimler.

12-Hiçbir şeyden zevk alamama.

Alzheimer Hastalığına Yakalanmamak İçin Ne Yapılmalı?

Düzenli şekilde egzersiz yapmalısınız. Yapılmış olan araştırmalar gösteriyor ki; düzenli egzersiz yapmak alzheimer hastalığına yakalanma riskini %50 azaltıyor. 

Sosyal olarak yeni insanlarla tanışmak, dış dünya ile bağını koparmamak da alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıyor. 

Düzenli beslenme; Beslenmenize de önem vermelisiniz. Şeker, beyaz un, pirin. makarna gibi yiyeceklerden mümkün olduğu kadar kaçının. Bu tarz gıdalar kan şekerinde yükselmelere yol açarak beyinde iltihap oluşmasına sebebiyet verebilir, Omega-3 tüketmeyi ihmal etmeyin. Yeşil çayı mutlaka her gün içmeye çalışın.

Beyin egzersizleri yapın. Zihninizi hep canlı tutacak aktiviteler yapın. Mesela birşeyler ezberlemeye çalışın. 

Düzenli şekilde uyumayı ihmal etmeyin. Uyku sorununuz varsa gün içinde şekerleme yapmayın ve akşam olmasını bekleyin. 

Sağlıklı günler...

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KANSERE YAKALANMIŞ TANIDIĞINIZ VARSA BU AMCA İLE TANIŞTIRIN ! 10 Dakika İçinde Kan Basıncınızı Düşürmenin Doğal Yolları Dikkat! Dünya Üzerinde En Çok Ölümle Sonuçlanan 10 Hastalıkdan Biri Binnur Kaya'nın sevenleri şokta