Reklamlar

Akraba Evlilikleri Yüzünden Ortaya Çıkmış 10 Genetik Mutasyon!

Günümüzde hala var olan ya da uzun zaman önce yok olmuş bazı mutasyonların tarihte gerçekleşen akraba evlilikleri yüzünden olduklarını biliyor muydunuz?

Tarihe şöyle bir göz atıldığında aslında her dönemde ensest evliliklerin bir tabu olduğu gerçeği göze çarpacaktır. Hemen hemen her kültürde çok hoş karşılanmayan bir durum olan akraba evlilikleri iş soylulara ve soyluların asil kanları mevzusuna gelince birden değişiveriyordu.

Bu “üst düzey” insanlar kendi soylarından insanlarla evlenerek kraliye kanını saf tutmaya çalışıyorlardı. Özellikle mısır hükümdarları, kardeşleriyle ve hatta kendi çocuklarıyla evlenecek kadar işi abartmışlardı.

İnsanlığın gelişimi ve aradan geçen yüzyıllar bu bağnaz anlayışları ortadan kaldırsa da akraba evlilikleri ve ensest ilişkiler; kimi yok olmuş, kimi hala genetik yollarla aktarılan mutasyonlara sebep oldular. Bugün bu durumdan dolayı ortaya çıktığı ispat edilen 15 yaygın mutasyon şu şekilde:
1. Habsburg Çenesi:
Prognathism olarak da adlandırılan bu genetik durum, asil soylulara bağlı olarak gerçekleşmiştir. Habsburg ailesi, 1400’lü yılların ortalarında iktidara geldi ve 1700’lü yılların ortalarına kadar orada kaldı. Ancak bu süre zarfında oldukça fazla miktarda melez aile üyesi vardı.

Aile dışındaki evlilik yerine Habsburglar, çıkarlarını korumak için yakın evlilikler düzenlemeye karar verdiler. Maalesef, genetikleri bunun bedelini ödedi. Çocukları, güçlü ısırıklar yapamayan işlevsiz çenelere sahip olmaya başladılar.

Bunun en kötü örneği, düzgün konuşamayan, çiğnemeyen ve salyalar saçan asilzade İspanya’daki II. Charles oldu. (Buna ek olarak, kendisi kısırdı ve bilişsel engelleri vardı: 4 yaşındayken konuşmayı ve 8 yaşında yürümeyi ancak öğrenebilmişti)
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bu Meyveler Ramazan Ayında Hem Tok Tutuyor Hemde Zayıflatıyor