EĞİTİM
15 Mayıs 2018 ( 279 izlenme )
Reklamlar

1930'lu Yıllarda Okullar Dışarıda Eğitim Veriyordu: Neden mi?

Bir  sınıf hakkında düşündüğünüzde, kendi deneyimlerinizi veya çocuklarınızın nasıl olduğunu düşünebilirsiniz.  Belki de pencerelerin sadece sıcak yaz günlerinde açıldığı oldukça inatçı bir alanın resmini görüyorsunuz. Belki de duvarlarda posterler ya da diğer resimler vardı, ama bazen duvarlarda kötü şöhretli tahtadan başka hiçbir şey yoktu. Uzun yıllar boyunca çocuklara öğretmenin “doğru” yolu hakkında tartışmalar olmuştur. Bazıları okul üniformalarının tanıtılması gerektiğine inanıyor, diğerleri okuma plakalarının ve bilgisayarların okulun açık bir parçası olması gerektiğini düşünüyor. Birçoğu da çocukların dışarı çıkıp daha fazla hareket etmeleri gerektiğini ve bu tartışmaya katılabileceğimi düşünüyorum. Doğada bir gün, hüzünlü bir günü gerçekten eğitici ve eğlenceli bir deneyime dönüştürür. Geçmişte insanlar da buna bir bakmış,  


Her şey Almanya'da , "orman okulu" na dönüşen Waldenschule adında bir şeyle başladı . Masa, yazı tahtası ve derslerle düzenli bir sınıfa benziyordu. Tek fark aslında bütün öğretinin açık havada yapıldığıydı.


20. yüzyılın başlarında başlayan "orman okulları" giderek daha popüler hale geldi. Şu anda, tüberküloz her yıl binlerce kurban topladı ve iyi bir havalandırma ve temiz havanın enfeksiyöz bulaşıcı hastalığı durdurmanın anahtarı olduğunu düşünüyordu.

Ama insanlar yakında açıkta derslere sahip olmanın diğer faydalarını fark etmeye başladılar.

Giderek daha fazla okul masaları ve resimleri dış mekan sınıflarına yaymaya başladı. 1904'te ilk resmi açık hava okulu Almanya'nın Charlottenburg şehrinde açıldı. Amaç, çocuklara sağlıklı insanlara büyümelerine yardımcı olmak için mümkün olduğunca temiz hava vermekti.

Resimde gördüğünüz gibi, dersler dışarıda soğuk olsa bile gerçekleştirildi. Çocuklar kalın kıyafet ve battaniyeye sarılır. Yazmak muhtemelen zor olsa da, özellikle büyük şehirlerde yaşayan öğrencilerin, orman ortamından daha fazla bağımsız olmayı ve ilham almayı öğrenecekleri düşünülüyordu.

Sınıf 8


Tabii ki sınıfta spor için bolca yer vardı.
skola1

Eğitim eğitimi ayrıca öğrencilere ve öğretmenlere kendiliğinden olma ve bazen çevrelerindeki dünyayı keşfetme fırsatı verdi.

fotoren

Gözlemevi'nin altına patates koyma sanatında öğretim
Bazı okullarda ayrıca öğrencilerin bakması gereken bir bahçe vardı, onlara yiyecek üretimi ve doğanın nasıl çalıştığı hakkında çok şey öğretti.

10975028495_f64a1cbe9c_o (1)
Tabii ki, tüm okullar açık öğretim yapmak mümkün değildi. Amsterdam (yukarıdaki resim) Montessori Okulu 1930'larda inşa ve öğrenciler bile şehir ortamında, güneş ve temiz havanın tadını böylece yerine büyük, açık pencere dağıtmak için tercih etti.
hava

Ve Stokholm dışındaki Ängby Läroverks'in yazı odasında da bulunan büyük açık pencereler vardı.

foto99

1930'ların sonunda, Avrupa'da açık hava eğitimine odaklanmış yüzlerce okul vardı. Fakat bundan sonra, tüberküloz bilgisi arttıkça ve tedavi edilmesi daha kolay hale geldiğinde, birçok açık okul ortadan kalktı.

fotolere

Büyük pencereler ve hatta açılabilir tavanlara sahip okullar 1970'lerde popülerdi. Bugün bile, İsveç'te açık hava eğitimine yoğunlaşan birkaç okul var, fakat “sıradan” açık derslerin bugünkü kadar popüler olmaması.

Ancak, bazı insanlar bu tür eğitime geri dönmemiz gerektiğini düşünüyor. Bunun tekrar yapılması gerektiğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin! Çocukların temiz havada daha fazla eğitim alması gerektiğini düşünüyorsan gibi!

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çocuklarınızı Kötü Eğitmenin Yolları 1. Dönem Sonu Öğretmen Karne Görüşleri Çocuğunuzun ruhu konuşabilseydi; Amerika’da bir üniversitede Profesör derse şöyle başlamış;