HİKAYE
14 Mart 2019 ( 67 izlenme )
Reklamlar

14 Mart Tıp Bayramı'nın tarihin tozlu sayfaları arasında kalan kahramanlık hikayesi

~~~~

Tarihî belgelere göre 14 Mart aslında Osmanlı'da tıp eğitiminin başlama günü olarak bilinse de ilk kez 1919'da İstanbul işgal altındayken mandaya karşı çıkan Tıbbiyeli Hikmet ve arkadaşlarının Türk bayrağını dalgalandırdığı sabah kutlandı. O yıllarda tıbbiye-i şahane doktor, eczacı, kimyager, diş hekimi ve veteriner yetiştirirdi..

14 Mart 1919 da Tıbbiyeyi Şahane öğrencileri değerli sanatçı Orhan Boran'ın babası Dr. Hikmet Boran önderliğinde Tıbbiye-i Şahane'ye İngiliz bayrağının dikilmesine karşı çıkarak işgale karşı dikilmiş ve hepsi birden Atatürk'ün ardından Anadoluya geçerek mücadeleye katılmışlardır.

Sivas Kongresi'ne Tıbbiyelileri temsilen katılan Dr. Hikmet, Ingiliz ve Amerikan mandasını savunanlara daha fazla seyirci kalamamış ve kongreye şöyle seslenmiştir:

" Mandayı kabul edemem. Eğer kabul edecek olanlar varsa , bunlar her kim olursa olsun şiddetle red ve takbih ederiz. Farzımuhal manda fikrini kabul ederseniz sizi de reddederiz. "

Bu konuşma üzerine Mustafa Kemal ayağa kalkmış ve " Parolamız tektir ve değişmez: Ya istiklâl, Ya ölüm !" demiştir.

Keza, 14 Mart sıradan bir kutlama değil, Türkiye' nin düşman işgaline karşı ilk başkaldırısının yıldönümüdür.

( Kaynak: Çukurova Tıp Tarihi: Karahan Yayınları
2. Görseldeki kişiler: S. Haluk Uygur, Ali İhsan Ökten )
~~~~

Tabip Yarbay Hikmet Boran 1945 yılında vefat etmiştir. Askeri törenle Karacaahmet mezarlığındaki şehitliğe defnedilmiştir.
~~~~

Kısacası 14 Mart tüm ülkenin gerçek bir bayramıdır.
Sadece doktor ve sağlıkçıların değil, tüm vatanseverlerin 14 Mart bayramı kutlu olsun.

1.Görsel : Tıbbın Kralı Avicenna / İbni Sina 
Yanındakiler Hipokrat ve Galen.

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Annesini, Dedesini, Babaannesini Ve Üstüne Bir Çok Genç Kızı Öldüren 145 IQ'lu Psikopat :o Atatürk'ün Arkasında Meyve Yiyen Adam Suyunu Omuzuna Damlatıyor ve Bunu Farkeden Atatürk Umursamıyor ve Boşver Diyerek Gülümsüyor Uyanık öğrenciler Uyuyan Kızını Bir Türlü Uyandıramayan Anne, Acı Gerçeği Fark Ettiğinde Şok Oldu: Anne Şimdi Tüm Ebeveynleri Uyarıer