EĞİTİM
18 Mart 2019 ( 3 izlenme )
Reklamlar

10 Kötü Ebeveynlik Belirtisi

Ebeveynlik hatalarının çoğu genellikle aşk uğruna yapılır. Ebeveynler genellikle çocuklarının gelişmesine ve büyümesine (bazen ceza yoluyla bile) yardım ettiklerini düşünebilirler. Fakat uzun vadeli sonuçlar , örneğin depresyon, endişe veya  kanser şeklinde , bir şeylerin ters gittiğini gösteriyor. Fakat yanlış yaptığınızı anlarsanız, yeni nesil bilge ve mutlu insanlar yetiştirme şansınız hala var.


10. Helikopter ebeveynleri çocuklarını arkadaşsız bırakabilir.


Helikopter ebeveyni okurken , Amerikan Psikologlar Birliği bilim adamları , bu ebeveynlerin çocuklarına ne yapacaklarını ve nasıl yapacaklarını söyleyerek sürekli rehberlik etme eğiliminde olduklarını belirtti. Elbette, ebeveynlerin çocuklarını sağlıklı ve güvende tutmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları normaldir. Ancak çocuklar, büyümeye yer olmadan duygularını ve duygularını nasıl yöneteceklerini öğrenmeyeceklerdir . Bu tür ebeveynlik yalnızca sosyal adaptasyon, arkadaş edinmek ve davranışları analiz etmekle ilgili sorunlara neden olacaktır.

Çocuklarınızdan sosyal bir uyumsuzluk yapmak birincil hedefiniz değilse, onların ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmanız gerekir. Durumu sizin yardımınız olmadan yönetebileceklerini fark ettiğinizde, bırakmalarına izin verin. Onları zor zamanlar boyunca yönlendirebilir, ancak üst ele sahip olmaktan kaçının . Onlarla duygularını ve duygularını konuşun ve bazı olumlu stresle başa çıkma stratejilerini paylaşın.

9. Disiplin adına şaplak atmak solunum problemlerine yol açabilir.
Fiziksel gücün ebeveynlerin çocuklarını disipline etmelerine yardımcı olduğuna inanılıyor. Ve birçok insan bu konuda hemfikir değil aynı zamanda aktif olarak bu metodu kullanıyor. Örneğin, bir 2012 sonuçları anket olduğunu göstermektedir  ebeveynlerin% 94 düzenli olarak çocuklarına dayak atan . Bilim farklı bir hikaye anlattığı için bu efsane yakalanmalı.

Uzmanlar fiziksel istismarın beklediğimizden farklı olumsuz sonuçlara yol açabileceğini söylüyorlar . Antisosyal eylemler, psikolojik bozukluklar ve uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, oluşabilecek davranışsal sorunlardan yalnızca birkaçıdır. Ayrıcadaha yüksek bir kanser riski, kalp hastalığı ve astım gelişimi söz konusudur . Hangi tekniklerin daha etkili çalıştığını merak ediyorsanız ve bir çocuğun özgüvenini artıracaksa, biraz sağlam, makul ve besleyici bir iletişim kurmayı deneyin - bilim adamları sizi alkışlayacak.

8. Karşılaştırma düşük kendi kendine değer anahtarıdır.


Ailen hiç seni birisiyle karşılaştırdı mı? “Jack çok itaatkar, ama sen değilsin!” Veya “Emily, 10'dan sonra ne söyleyeceğini söylerken 100'e kadar sayabilir.” Bu tür analojilerin çocukları daha iyi olmak için motive edebileceğini düşünebilirler. Ancak bunun doğru olduğuna inanmıyoruz.

Psikologlar bu hatayı tekrarlamamamızı ve bu tür davranışların neden zararlı olduğunu açıklamamızı istiyor . Birini diğerleriyle kıyaslamanın bir çocukta özgüvenini ve özgüvenini düşürdüğü ortaya çıktı . Ayrıca çocuklarınızla aranızda bir boşluk yaratabilir ve sürekli olarak kendilerini güvende hissetmezler ve size olan güvenlerini kaybederler. Her durumda mutlak sevginize ve desteğinize ihtiyaçları var, bu yüzden sizi hayal kırıklığına uğrattıklarını göstermemek yerine, bunun yerine sorun hakkında konuşmak daha iyidir.7. Tutarsız ebeveynlik, savunmasız bir çocuğa yol açar.


Bir gün çocuklarınızdan oyuncaklarını temizlemelerini ve ertesi gün bir şey söylemeden kendin yap. Dün kötü bir ruh halindeydiniz ve çocukları masum bir şakayı kırdıkları için cezalandırdınız, ama bugün harika hissediyorsunuz ve bütün gün ne isterlerse yapmalarına izin veriyorsunuz. Bir anne kaşlarını çattığında, baba gülümsüyor. Bunlar, ebeveynlerin onlardan ne istediğini yapıp yapmadıklarını merak ettiklerini merak eden, dengesiz bir ortamın örneklerinden sadece birkaçı.

Bilim adamları bu belirsizliğin benlik saygısı gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini ve depresyon ve endişe kırılganlığını artırabileceğini söylüyor . Bu yüzden bazı kurallara sahip olmak ve sınır koymak her zaman daha iyidir. Çocukların neyin geldiğini ve buna nasıl tepki vereceğini anlamalarına yardımcı olacaklar.

6. Ne kadar bağırırsan, bir çocuğun davranışları o kadar kötü olur.


Çocuklarınızın yaramazlık yaptığını hayal edin. Onlardan bir kez, iki kez veya üç kez sakinleşmelerini ve sonra patlamasını istediniz. Bağırma aslında saniyeler içinde kaynamış duygulardan kurtulmamıza yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Bazı ebeveynler çığlık atmanın sorunu o zaman ve orada çözmek için iyi bir yol olduğuna inanıyor. Fakat böyle bir ebeveynlik tarzının sonuçlarını hiç merak ettiniz mi?

Bilim adamlarının bu konuda ne söyleyeceğini görelim. Başlangıçta bağırmak çocuğunuzun davranışını daha da kötüleştirebilir . Aynı zamanda  anksiyete ve depresyona neden olur ve hatta kronik ağrıya neden olabilir . Bunun çocuklarınızın olmasını istediğiniz bir şey olmadığına inanıyoruz. Ve çocuğunuzun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak yeni ebeveynlik yöntemlerini benimsemek için hiçbir zaman geç değildir.


5. Aşırı derecede yüksek beklentiler çocukları asla mükemmelleştirmez.


Çocuklarının başarısız olmasını isteyen hiçbir ebeveyn olmadığına inanıyoruz. Ve yüksek umutlara sahip olmak aslında çocukları daha iyi performans göstermeleri için motive ediyor . Ancak beklentilerimizin gerçekçi olmayan hedeflere dönüştüğü noktaya kadar. Bu değişikliği hastalıklara ve uykusuzluk, sinir krizi, yorgunluk ya da endişe gibi farklı hastalıklara yol açtığı için tanımlayabilmek çok önemlidir  .

Ryan Hong, Singapur Ulusal Üniversitesi bilim adamı, açıklıyor , “ebeveynleri onları mükemmel olmasını bekliyoruz Çocuklar, hata yapma korkan olurlar.” Biraz zaman ayırın ve sert onlar gerçekten ihtiyacınız olandan çocuğunuzu itin herhangi yolları olup olmadığını düşünmek .

4. Çocuğunuz neden bu kadar kötü? Kendine bir bak.“Ne ekersen onu biçersin.” Diyen iyi bir söz var. Bu tamamen ebeveyn-çocuk ilişkisini yansıtıyor. Araştırmalar çocukların ebeveynlerinden değerleri herkesten daha fazla emdiğini doğrulamaktadır . Ayrıca davranış modellerini de kopyalarlar. Bu nedenle, çocuk çoğu zaman sizinle geçiriyorsa ve “o kötü kelimeleri” nerede öğrendiğini merak ediyorsanız, kendinize dikkat edin.

Toplumun asıl etki kaynağı olduğundan korkarsanız, uzmanlar sizi rahatlatabilir. Okul, arkadaşlar ve çocukların katıldığı diğer ek aktiviteler kişisel gelişim sürecinde yardımcı olabilir. Ancak birincil işlevi, evde edindikleri bilgi ve değerleri güçlendirmektir.

3. Yara izi taktikleri etkili değildir.


Bazen ebeveynler, çocuklarını davranmaları için korkutuyor. “Eğer durmazsan, seni bu adama vereceğim ve seni kilitleyecek!” Bu taktik oldukça işe yarayabilir. Öyleyse neden psikologlar onu kullanmanızı önermiyorlar?

Bilim adamları korkunun beynimizin alt seviyelerini kullandığını açıklar , böylece çocuklar korktuklarında davranışlarını düşünemezler. Ayrıca polislerden, doktorlardan ve ebeveynlerinin bu amaçla kullandığı diğer insanlardan korkacaklar. Dahası, beyinleri hızlı bir şekilde korkmayı öğrendikçe, onlar daha çok korkuturlar. Çocuğunuzu disipline etmenin daha yararlı bir sonucu olan başka yollar bulmak daha iyidir.

2. Sizi çok yakında bir büyükbaba veya büyükbabaya dönüştürecek rahatsız edici konulardan kaçınmak
Bazı ebeveynler cinsiyetle ilgili sorunları genç çocukları ile tartışmaktan kaçınma eğilimindedir . Böyle garip bir konuyu ele almak için yeterli beceriye veya yaşa uygun kelimelere sahip olmadıklarını not ederler. Ayrıca çocuklarının okulda ya da arkadaşlardan öğrenebileceklerini umuyorlar. Bunun sorumsuz davranış olduğuna inanıyoruz ve bilim bunu onaylıyor.

Bu araştırmaya göre  , ebeveynlerin çocukları ile seks hakkında konuşmaları gerçekten önemli. Örneğin, gençler daha sonraları deneyimleme ve ailelerinde bu konu göz ardı edilmezse doğum kontrolünü kullanma olasılıkları daha yüksektir . Her iki taraf da eşit derecede gergin olabilir ve bu tamamen normaldir.

1. “Bir milyonda 1'sin” demek kibir nedenidir.


Çocuğunuza özel olduklarını veya tüm dünyanın kendi zevkleri için olduğunu anlatıyor musunuz? Bunun çocuklarınızın güvenini ve özgüvenini artıracağına inanıyorsunuz. Ancak uzmanlar bunun beklenmeyen sonuçlara yol açabileceği konusunda bizi uyarıyor.

Araştırmanın ortak yazarı Brad Bushman şöyle vurgulamaktadır: “ Çocuğunuza sıcaklık ifade etmek önemlidir, çünkü bu kendinize saygı duymayı teşvik edebilir, ancak onları aşırı değerlendirmek, daha yüksek narsisizm yaratabilir. “Bu yüzden bu noktalar arasında bir denge kurmak şart.

Bonus: Çocuğunuz yalan söylüyorsa, geçmişte hatalarına aşırı tepki verdiğiniz anlamına gelebilir.
10 Kötü Kötü Ebeveynlik Belirtisi Olmadan Bile Düşüyoruz
Çocuklar birçok şey için yalan söyleyebilir  nedenden dolayı . Dikkat arayabilirler ya da yalanlarına verilen tepkilerini kontrol etmek isteyebilirler. Ve psikologlar bunun gelişiminde doğal bir adım olduğunu onaylarlar.

Ancak , çocuklarınızın hata veya başarısızlıklarına aşırı tepki gösterme ihtimaliniz varsa,  başlarını belaya sokmamak için kullanabilirler . Bu Reddit'i kontrol et konusuna bakın ve bu fikri kaç kişinin onayladığını öğrenin. Benzer vakalardaki tepkilerinizi hatırlayın, davranışınızı düzeltin ve çocuğunuzu gerçeği anlatması için teşvik edin. Açık iletişim, sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisinin anahtarıdır.

Haberin Kaynağı: https://brightside.me/inspiration-family-and-kids/10-signs-of-bad-parenting-we-fall-into-without-even-knowing-it-711860/

Önerilen İçerikler

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

10 Kötü Ebeveynlik Belirtisi Matematik Nasıl Çalışılır-Matematik ile arası iyi olmayanlar MUTLAKA izlesinler!!! Ziya Selçuk Ezber Bozmaya Devam Ediyor Japonya'da Mutlu Hayatın Sırları